więcej


Zielona gospodarka

W Polsce powstanie fabryka magazynów energii (18934)

2015-09-29

Drukuj
galeria

W Polsce powstanie fabryka magazynów energii, fot. Novavis

Notowana na giełdzie NewConnect spółka Novavis poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z zagranicznym inwestorem, którego celem jest budowa w naszym kraju fabryki magazynów energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries (VRFB).

Novavis podpisał list intencyjny z firmą Storion Energy mającą siedzibę w amerykańskim stanie Delaware i należącą do holdingu ITN Energy Systems.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, Novavis na podstawie przyszłej umowy obejmie 24% udziałów w powstającej spółce Storion Energy sp. z o.o., której zadaniem będzie uruchomienie produkcji innowacyjnych systemów magazynowania energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries.

Szacowana wartość inwestycji to 10 milionów euro. Produkcja ma objąć akumulatory przeznaczone dla odbiorców indywidualnych, średnich, dużych i wielkich firm oraz średniej wielkości miejscowości.

Novavis podaje, że w pierwszym etapie produkcji, to jest w ciągu trzech lat, sprzedaż będzie skierowana na rynek niemiecki oraz do pozostałych krajów Europy Zachodniej. Na obecnym etapie potwierdzono już zamówienia na produkcję na najbliższe dwa lata.

Zakład w Polsce ma być częścią projektu komercjalizacji badań, na które ITN Energy Systems Inc. wydał do 2015 roku 40 milionów dolarów.

Zgodnie ze strategią nowego partnera spółki Novavis, produkty VRFB będą stanowić 12-15% światowego rynku magazynowania energii. Notowana na giełdzie NewConnect firma dodaje, że według szacunków w roku 2017 globalna sprzedaż urządzeń do magazynowania energii osiągnie wartość 17 mld dol., zaś do 2020 roku - 100 mld dol.

Źródło: Gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej