więcej


Zielona gospodarka

W Polsce powstają pierwsze domy hybrydowe (18547)

Ewa Szekalska, www.teraz-srodowisko.pl
2015-05-24

Drukuj
galeria

Po tym, jak we wrześniu 2014 r. powstał pierwszy dom hybrydowy, w tym roku ma się rozpocząć budowa kolejnych 10. Domy hybrydowe to takie, które łączą rozwiązania energooszczędne, ekologiczne, z zaawansowanymi technologiami IT.

Przykładowo, dom w Mierzeszynie k. Gdańska (gmina Trąbki Wielkie) położony na działce o powierzchni 10 tys. mkw. oprócz pompy ciepła, kolektorów i rekuperatora, będzie wyposażony także w mini elektrownię z akumulatorami. Będzie się ona składać z instalacji paneli fotowoltaicznych, dwóch małych turbin wiatrowych i generatora prądu na biopaliwo (jako backup). Co więcej, dom będzie posiadał własną studnię głębinową i biooczyszczalnię ścieków. Nadwyżki energii będzie mógł odsprzedawać do sieci.

System domu inteligentnego

Domem hybrydowym można zarządzać w sposób inteligentny. Przykładowo, żarówki i bezprzewodowy mostek Philips Hue pozwalają skomponować osobiste oświetlenie bez użycia kabli. Można nim sterować za pomocą iPhone‘a lub iPada z dowolnego miejsca na świecie, a nawet stworzyć cykl oświetlenia zgodnego z własnym rytmem biologicznym. W jednym systemie można połączyć do 50 żarówek, które zużywają do 80 proc. mniej energii niż żarówki tradycyjne. Nowinką technologiczną w domu hybrydowym jest również możliwość sterowania domofonem i systemem kamer za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. System pozwala odpowiedzieć na wezwanie domofonu nie tylko w obszarze sieci domowej, ale także poza nią. Obejmuje też sterowanie zamkiem furtki oraz obsługę bramy wjazdowej. Ponadto system domu inteligentnego pozwala na zarządzanie pompą ciepła czy rekuperacją.

Powstaną osiedla domów hybrydowych

Dom hybrydowy jest wynikiem współpracy firm Domy Hybrydowe, Saint Gobain oraz partnerów technologicznych. Jak powiedziano nam w biurze nieruchomości Iron House w Poznaniu, zainteresowanie domami hybrydowymi jest duże, można je już liczyć w setkach osób. W tym roku domy mają powstawać m.in. w następujących lokalizacjach: Buk k. Poznania, Gdańsk-Osowa, Poznań-Sierosław, Gdynia-Kosakowo, Warszawa.

W rejonie Trójmiasta, a konkretnie w Leźnie k/Gdańska i w Dobrzewinie, zaplanowano również dwa osiedla domów hybrydowych. W Leźnie w ofercie znajdą się 22 działki w cenie 200 zł za mkw. Podobne osiedle będzie budowane również koło Poznania. Mieszkańcy osiedli będą korzystać z oszczędności, jakie wniesie zasilanie części wspólnych energią z OZE, np. latarnie będą świecić dzięki energii słonecznej. Standardem na wszystkich osiedlach domów hybrydowych będą nowoczesne pojemniki do segregacji odpadów czy wspólne zbiorniki na wodę deszczową.

Koszty eksploatacji to około 200 zł miesięcznie

We wrześniu 2014 r. w Gdańsku Osowej powstał pierwszy w Polsce, modelowy dom hybrydowy w standardzie Saint-Gobain, co oznacza, że został wybudowany w technologii tradycyjnej, ale w połączeniu z kompleksowym rozwiązaniem materiałowym opracowanym w firmie Saint-Gobain. Na świecie takich jedno- i wielorodzinnych budynków jest zaledwie kilkanaście. Cena domu w Osowej w standardzie deweloperskim wynosiła prawie 700 tys. zł. Miesięczne koszty eksploatacji budynku oszacowano na około 200 zł. Wydajność energetyczna takiego domu jest normalnie uzależniona od różnych czynników, takich jak liczba mieszkańców, miesięczne zapotrzebowanie na energię, intensywność korzystania z zasobów energetycznych, model domu oraz liczba urządzeń dodatkowych. Znaczenie ma również, tak jak w przypadku domów pasywnych, usytuowanie w terenie oraz geolokalizacja budynku.

Ewa Szekalska

Źródło: teraz-srodowisko.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej