więcej


Zielona gospodarka

W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych (17370)

2014-06-23

Drukuj
galeria

Monokrystaliczne ogniwo słoneczne, fot. wikipedia, CC BY-SA 3.0

Polskie przedsiębiorstwa, Freevolt i Hanplast, poinformowały o planach wprowadzenia na rynek nowej generacji wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych .Nowa fabryka zlokalizowana zostanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym,

Dwa polskie przedsiębiorstwa, Freevolt i Hanplast, poinformowały na targach Intersolar w Monachium o swoich planach inwestycyjnych w dziedzinie fotowoltaiki. Firmy zamierzają wprowadzić na rynek nową generację wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych wytwarzanych na bazie rewolucyjnej koncepcji technologii połączeniowej SmartWire firmy Meyer Burger, zastępującej tradycyjną technologię “bus bar”.

Zakłada się, iż produkcja i sprzedaż tych innowacyjnych modułów PV ustanowi zupełnie nowe standardy na globalnym rynku fotowoltaiki. Ulepszone zestawienie komponentów (BOM), wysoce zautomatyzowany proces produkcyjny oraz liczne innowacje w technologii połączeniowej SmartWire w powiązaniu z ogniwami słonecznymi nowej generacji przełamią ograniczenia istniejącej technologii “bus bar”. W wyniku tego moduły PV FreeVolt™ staną się na całym świecie wyjątkowym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum zastosowań, zarówno przemysłowych jak i komercyjnych.

Nowa fabryka modułów zlokalizowana zostanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, gdzie mieszczą się także siedziby firm Hanplast i Freevolt. Preferowanym dostawcą technologii będzie szwajcarska Grupa Technologiczna Meyer Burger Technology LTd (notowana na szwajcarskiej giełdzie SIX pod akronimem MBTN), właściciel praw patentowych do technologii połączeniowej SmartWire.

Freevolt jest największą w Polsce siecią sprzedaży i serwisu w sektorze produktów energii odnawialnej. Hanplast jest jednym z głównych europejskich producentów specjalizujących się w wyrobach z plastiku i narzędziach do jego przetwarzania. Będąc największym europejskim dostawcą dla Grupy IKEA, Hanplast w minionych latach wykazał się wysokim poziomem innowacyjności w opracowaniach produktów oraz przetwórstwie plastiku w związku z czym uzyskał status Priorytetowego Dostawcy Grupy IKEA. Freevolt i Hanplast współpracują nad wdrożeniem do wytwarzania modułów w tej wysokowydajnej technologii od 2011 roku, a planowany początek produkcji wyznaczono na pierwszy kwartał 2015.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej