więcej


Zielona gospodarka

USA: Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla (10367)

2010-05-15

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Emisja dwutlenku węgla związana ze spalaniem surowców energetycznych zmniejszyła się w ubiegłym roku w USA o ponad 400 mln ton, czyli 7%  podał Urząd Informacji Energetycznej (EIA).

Tak silnego spadku emisji jednego z najważniejszych gazów cieplarnianych nie odnotowano w USA jeszcze nigdy, od kiedy w 1949 r. zaczęto gromadzić odpowiednie dane. "Choć emisja CO2 spadała w trzech z ostatnich czterech lat, 2009 r. był pod tym względem wyjątkowy" oznajmił w dorocznym raporcie EIA, statystyczna agenda Departamentu Energetyki.

Z danych EIA wynika, że od początku dekady emisja CO2 zmniejszała się rocznie w USA średnio o 0,9%. W poprzedniej dekadzie rosła jednak w rocznym tempie 1,4%.

Ubiegłoroczny spadek emisji dwutlenku węgla tylko w niewielkim stopniu jest efektem rosnącej świadomości ekologicznej Amerykanów, która skłania ich do przesiadania się do bardziej energooszczędnych aut. Główną jego przyczyną była recesja, która ograniczyła zużycie energii.

Jak wskazuje agencja Reutera, ubiegłoroczny spadek zapotrzebowania na energię może pomóc Waszyngtonowi sprostać krótkoterminowym celom redukcji emisji gazów cieplarnianych. Administracja Baracka Obamy zadeklarowała, że w 2020 r. amerykańska gospodarka będzie wydzielała o 17%. mniej gazów cieplarnianych, niż w 2005 r.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej