więcej


Zielona gospodarka

Uroczysty finał Responsible Fashion Awards. Druga edycja konkursu dobiegła już końca. (21737)

2021-03-10

Drukuj
galeria

Znamy już zwyciężczynię tegorocznej edycji Responsible Fashion Awards, pierwszego proetycznego konkursu modowego w Polsce. Ewelina Szymańska zaskoczyła wyjątkowym projektem, którym udowodniła zarówno swoje zamiłowanie do designu, jak i troskę o ekologię. 2 marca odbył się uroczysty finał już drugiej odsłony RFA.

Po sukcesie pierwszej edycji konkursu Responsible Fashion Awards, organizowanego przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru we współpracy z LPP, w Kampusie Vizja Park odbyła się już druga odsłona tego wydarzenia. RFA to pierwszy proetyczny oraz proekologiczny, polski konkurs mody stworzony z myślą o młodych projektantach, którzy są zainteresowani społeczną odpowiedzialnością biznesu, etyką oraz ekologią.

Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie zrównoważonej mody oraz zrównoważonych rozwiązań, zarówno tych technologicznych jak i estetycznych, które pomogą we wprowadzaniu innowacji związanych z etyką i z ekologią w projektowaniu ubioru. Za sprawą konkursu chcemy również promować młodych projektantów, którzy są empatyczni, wrażliwi oraz oddani idei odpowiedzialnej mody” - powiedziała dr Magdalena Płonka, dyrektorka MSKPU oraz ekspertka w dziedzinie CSR.

 

Zwyciężczyni tegorocznej edycji  edycji Responsible Fashion Awards - Ewelina Szymańska

W tym roku finał RFA przyjął nieco inną formę. Zagraniczni członkowie jury nie mogli przybyć osobiście na wydarzenie ze względu na pandemię, dlatego połączyli się z Warszawą za pomocą aplikacji, dzięki której mogli zobaczyć projekty tegorocznych uczestników, zadać im pytania oraz wybrać najlepszą z prac. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji konkursu,, decyzja nie była łatwa, ponieważ uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom.

To co się dzieje w społeczeństwie, nasze emocje i zachowania mają ogromne odzwierciedlenie także w twórczości, w tym w modzie. Wszystkie projekty były bardzo różnorodne. Widać w nich było indywidualizm uczestników i to, że każdy miał swoją wizję. W ocenie prac finalistów braliśmy pod uwagę wiele aspektów m.in. ideę zrównoważonej mody, którą implementowali w swoich projektach, ale też aspekt wizualny i techniczny” - dodała Anna Sołtys, dyrektorka biura produktowego Reserved w LPP SA.

W finale swoje prace zaprezentowało utalentowane grono młodych projektantów: Magdalena Bylewska, Patrizia Ende, Lilianna Guzik, Jagodziński Mateusz, Aleksandra Klekot, Monika Łuczak, Ewelina Szymańska, Joanna Zontek oraz Joanna Żeleźnik. Tytuł najlepszej projektantki przypadł Ewelinie Szymańskiej.

 

Zwycięski projekt Eweliny Szymańskiej

Inspiracją do mojego projektu była nostalgia, uczucie, które w dzisiejszych czasach towarzyszy większości z nas. Dla mnie z nostalgią wiązał się czas, kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii. Tam narodziła się moja pasja do projektowania odzieży. Pierwszym muzeum jakie odwiedziłam mieszkając w Londynie było Tate Modern, później byłam tam jeszcze kilkukrotnie. Bardzo zafascynowała mnie architektura tego budynku, to właśnie nadało kształt mojej kolekcji. Abstrakcyjne obrazy, które tam widziałam, zainspirowały mnie do stworzenia printów, które wykonałam własnoręcznie z użyciem ekologicznych farb do tkanin” - powiedziała o swoim projekcie laureatka RFA, która od organizatorów konkursu otrzymała nagrodę w wysokości 5000 złotych, roczne stypendium w MSKPU, udział w Pokazie Dyplomowym 2021 oraz ekologiczne tkaniny od LPP na realizację pełnej kolekcji.

W skład jury wchodzili: Ola Bąkowska (Project manager Circular Textiles w Circle Economy), Magdalena Floryszczyk (wykładowczyni MSKPU, marka LABO), Wiktoria Frankowska (absolwentka MSKPU, zwyciężczyni I edycji RFA), Dobrosława Gogłoza (Head of Strategy w All Hands Agency), Bram Jespers (Professor The Royal Academy of Fine Arts Ghent), Katarzyna Szpicmacher i Aleksandra Kantor (BIO2materials), Martyna Kozłowska (koordynatorka kampanii antyfutrzarskiej Fundacji Viva), Theresa Lobo (Professor IADE Creative University Portugal), Anna Miazga (Ekspertka i innowatorka zrównoważonego rozwoju w modzie), Giovanni Ottonello (Profesor dizajnu w IED Milano), Piret Puppart (Professor KA- Estonian Academy of Fine Arts), dr Magdalena Płonka (dyrektorka MSKPU oraz wykładowczyni CSR), Anna Sołtys (dyrektorka biura produktowego Reserved), Ricardo Terzo (Vogue Italia ) oraz Michał Zaczyński (dziennikarz, krytyk mody).

 

Źródło: MSKPU


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej