więcej


Zielona gospodarka

Turyści uciekają z raju – ropa zalała tajlandzkie plaże (16016)

2013-08-05

Drukuj

pollution sxc 280x209W niedzielę, 29 lipca br., z rurociągu biegnącego po dnie Zatoki Tajlandzkiej wyciekło 50 tys. litrów ropy, która zanieczyściła wodę na obszarze około 20 km od wybrzeża prowincji Rayong. Jest to czwarty pod względem wielkości wyciek w historii Tajlandii.

W wyniku wycieku powstała plama o długości 2,5 km i szerokości około 800 m. Od niedzieli trwa akcja ratunkowa mająca na celu oczyszczenie wybrzeża. Dzięki szybkiej reakcji tajskiej marynarki wojennej oraz PTT Globalny Chemical (właściciela rurociągu), w ciągu dwóch dni udało się zlikwidować około 70 proc. wycieku.

Oprócz następstw ekologicznych katastrofa ta odbija się na branży turystycznej. Wyciek ropy spowodował zamknięcie plaży na popularnej wyspie Samet, a minister turystyki zarządził ewakuację z miejsc zagrożonych skażeniem w Zatoce Tajlandzkiej.

W ocenie organizacji Greenpeace to jedna z najpoważniejszych tego typu katastrof w Tajlandii. Ekolodzy apelują o zaprzestanie poszukiwań ropy naftowej w Zatoce Tajlandzkiej.

 

źródło:  Ekologia.pl, fot. www.sxc.hu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej