- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
The Economist Intelligence Unit: Wysoki rachunek za zmiany klimatu (18758)
-1-11-30Drukuj
Inwestorzy mogą stracić nawet 13,8 biliona dolarów na skutek zmian klimatu, wynika z najnowszego raportu The Economist Intelligence Unit (EIU). To ponad 26 razy więcej niż roczne PKB Polski.
Inwestorzy mogą stracić nawet 13,8 biliona dolarów na skutek zmian klimatu, wynika z najnowszego raportu The Economist Intelligence Unit (EIU). To ponad 26 razy więcej niż roczne PKB Polski. Jednym ze sposobów na ograniczenie ryzyka biznesowego są inwestycje w projekty z zakresu efektywności energetycznej i OZE.
Jeżeli podczas szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się jesienią br. w Paryżu (COP21), nie zostanie zawarte ambitne porozumienie, mające na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, inwestorom na całym świecie grożą poważne konsekwencje. Jak wyliczyli eksperci z The Economist Inteligence Unit, jeśli do końca wieku średnia temperatura powierzchni Ziemi podniosłaby się o 6°C, wartość aktywów znajdujących się w rękach prywatnych inwestorów spadnie o ok. 13,8 biliona dolarów. Gdyby ocieplenie klimatu udało się powstrzymać na poziomie 2°C, ich straty wyniosą ok. 4,2 biliona dolarów.
Wartości aktywów zgromadzonych w portfoliach poszczególnych inwestorów zagrażać będzie nie tylko ryzyko bezpośrednich strat związanych ze skutkami zmian klimatu takimi, jak susze, powodzie czy huragany, ale również prognozowane przez ekspertów z EIU straty pośrednie, powiązane ze spowolnieniem wzrostu wartości aktywów oraz obniżeniem poziomu ich rentowności.
– Już dziś zmiany klimatu generują poważne koszty, szacowane przez ekspertów na ok. 1% światowego PKB. Problem ten dotyczy też naszego kraju. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że tylko w pierwszej dekadzie XXI wieku w Polsce bezpośrednie straty związane z globalnym ociepleniem sięgnęły 54 miliardów złotych – powiedział Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. – Jeżeli podczas szczytu klimatycznego nie zapadną decyzje prowadzące do ograniczenia zmian klimatu, rachunek jaki trzeba będzie za to zapłacić będzie gigantyczny.
Decyzje, które zapadną podczas szczytu klimatycznego w Paryżu, będą miały daleko idące konsekwencje makroekonomiczne. Jeżeli dojdzie do wprowadzenia regulacji, które doprowadzą do ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, spowoduje to spadek wartości koncernów wydobywczych i firm energetycznych korzystających z węgla, gazu czy ropy naftowej. Jeśli szczyt zakończyłby się fiaskiem, inwestorzy na całym świecie będą musieli liczyć się z sięgającymi bilionów dolarów stratami związanymi ze skutkami globalnego ocieplenia. Bezpośrednie konsekwencje zmian klimatu najmocniej uderzą w branże takie, jak budownictwo, rolnictwo, gospodarka leśna i turystyka. Dotkliwe skutki pośrednie odczuwalne będą jednak dla całej gospodarki.
Eksperci EIU wskazują również, że transformacja w stronę gospodarki niskoemisyjnej stwarza nowe możliwości biznesowe, a potencjał ten dostrzegli już globalni inwestorzy. Norweski Rządowy Fundusz Emerytalny (Norwegian Government Pension Fund Global) zarządza „zielonym funduszem” o wartości ok. 6 miliardów dolarów, którego znaczna część przeznaczona została na inwestycje w energetykę odnawialną i efektywność energetyczną. Aviva planuje przez najbliższe pięć lat przeznaczyć na te cele blisko 4 miliardy dolarów. Allianz z kolei zainwestował już w OZE ok. 2,7 miliarda dolarów, a w perspektywie średnioterminowej planuje podwoić te wydatki. Również Grupa AXA zapowiedziała potrojenie wartości swoich „zielonych inwestycji” do 3,3 miliarda dolarów do 2020 r.
Źródło: Polska Zielona Sieć, zielonasiec.pl
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności