więcej


Zielona gospodarka

Tauron sprzedaje farmy wiatrowe by sfinansować Jaworzno? (18168)

2015-02-06

Drukuj
galeria

Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w el. Jaworzno, fot. Marek Józefiak

„Rzeczpospolita” informuje, że o sprzedaży swoich farm wiatrowych Tauron rozmawia już tylko z funduszem Marguerite. Koszt transakcji obejmującej sprzedaż 75% udziałów w farmach wiatrowych Taurona może wynieść około 1,27 mld zł.

W połowie stycznia „Rzeczpospolita” informowała, że przejęciem farm wiatrowych Taurona skupionych w spółce Marselwind zainteresowane są fundusze Marguerite, Macquarie, China-CEE Fund, Infracapital, Eiser Infrastructure, InfraRed Capital Partners oraz APG.

Teraz „Rz” podaje, że na liście potencjalnych inwestorów jest już tylko fundusz Marguerite, który tworzy konsorcjum europejskich banków z Polski (PKO BP), Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii.

Jak zapewnia „Rzeczpospolita”, fundusz Marguerite będzie miał wyłączność negocjacyjną przez dwa miesiące. Chodzi o zakup 75-procentowego pakietu udziałów w należącej do Taurona spółce Marselwind za przynajmniej 300 mln euro.
Obecnie w swoim wiatrowym portfolio Tauron posiada farmy wiatrowe Lipniki (30,75 MW), Zagórze (30 MW), Wicko (40 MW) i Marszewo (82 MW).

Tauron zapowiedział sprzedaż swoich farm wiatrowych w sierpniu 2014 roku. Plan Taurona zakłada wydzielenie swoich aktywów wiatrowych do spółki celowej, w której przedsiębiorstwo zachowałoby mniejszościowy pakiet udziałów oraz prawo odkupienia farm wiatrowych po około 7 latach. Przez ten okres Tauron miałby też odkupywać od nowej spółki zielone certyfikaty.

Celem takiego zabiegu jest poprawa wyników finansowych całej grupy i wzmocnienie swojej pozycji pod kątem uzyskania finansowania m.in. na rozbudowę elektrowni w Jaworznie czy inwestycje w kolejne farmy wiatrowe. Być może środki pozyskane ze sprzedaży farm wiatrowych zostaną wykorzystane także na zakup kopalni Brzeszcze należącej do zadłużonej Kompanii Węglowej.

W sumie może chodzić o odblokowanie finansowania wartego nawet kilkaset milionów złotych.

Źródło: gramwzielone.pl, Rzeczpospolita
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej