więcej


Zielona gospodarka

Światowy system żywnościowy jest bliski pęknięcia (12648)

2011-06-07

Drukuj
Ceny żywności do 2030 roku mogą wzrosnąć o 70 do 90 procent, a po uwzględnieniu następstw zmian klimatu nawet o drugie tyle. I stanie się to już w niedalekiej przyszłości, chyba że światowi liderzy podejmą zdecydowane działania – wynika z raportu "Growing a Better Future" opublikowanego przez Oxfam.
„Weszliśmy w okres narastającego kryzysu, gdzie kolejne problemy piętrzą się jeden na drugim: gwałtowne wzrosty cen żywności, kryzysy naftowe, katastrofalne anomalie pogodowe i katastrofalne kryzysy finansowe, wszystko rozchodzące się falami po całym świecie”, stwierdza Oxfam w raporcie.

„Jeśli mamy przezwyciężyć wciąż rosnące zagrożenia związane ze zmianami klimatu, z niedoborem ziemi, wody i energii, nakręcającymi wzrosty cen produktów rolnych, to światowy system produkcji żywności musi zostać całkowicie zmodernizowany”, mówi Barbara Stocking, szefowa Oxfam.

Oxfam wzywa światowych liderów do wprowadzenia i poprawienia odpowiednich regulacji dotyczących rynku żywności oraz inwestowania w światowy fundusz na rzecz klimatu. 

Poprawa sytuacji na rynku żywności to – wg organizacji – konieczność zwiększenia przejrzystości na rynku surowców i regulacji kontraktów terminowych, powiększenia rezerw żywnościowych, zakończenia polityk promujących biopaliwa, a także inwestowania w rolników małorolnych, szczególnie w kobiety.

Od lipca 2010 roku ceny produktów żywnościowych wzrastały w niesamowitym tempie, w 2011 roku bijąc poprzedni rekord z 2008 roku. Ceny kukurydzy wzrosły w tym czasie o 74 procent, pszenicy o 84 procent, cukru o 77 procent, a tłuszczów i olejów o 57 procent. 

Wysokie ceny są problemem dla krajów o niskich dochodach, cierpiących na deficyt żywności zmuszonych do jej importu. W takich krajach gospodarstwa domowe przeznaczają większą część swych dochodów na zakup jedzenia – podkreśla FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

Raport stwierdza też, że „skala wyzwania jest bezprecedensowa, ale stawka wygranej również: to zrównoważona przyszłość, w której nie ma głodu”. 


źródło: Ziemia na Rozdrożu
www.ziemianarozdrozu.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej