więcej


Zielona gospodarka

Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto! (16581)

2013-12-13

Drukuj

Jak wydawane będą środki unijne na ochronę środowiska, transport i energetykę w latach 2014-2020? Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć rozpoczyna cykl 16 regionalnych debat mających na celu uwzględnienie postulatów organizacji pozarządowych w procesie programowania przyszłych Regionalnych Programów Operacyjnych.

To czy przyznane Polsce w ramach Polityki Spójności 82 mld euro środków unijnych zapewni Polakom wysoką jakość życia w czystym środowisku i pozwoli stworzyć w naszym kraju innowacyjną, zieloną gospodarkę, zależy od trwającego obecnie procesu programowania tych środków. Zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej zasadą partnerstwa, organizacje pozarządowe muszą mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w tym procesie.

– Obecnie zdarza się, że finansowany z funduszy unijnych projekt dotyczący edukacji ekologicznej polega na zakupie zajęcy do odstrzału oraz na poprawie wizerunku myśliwych wśród dzieci – mówi Patrycja Romaniuk z Polskiej Zielonej Sieci. Zrealizowano też na przykład projekt dotyczący ochrony przeciwpowodziowej, który nie dość, że nie spełnia tej funkcji, to jeszcze stoi w sprzeczności z unijnym prawem. Trzeba dobrze przemyśleć sposób wydawania środków unijnych, które dotyczą ochrony środowiska. Dzięki zaangażowaniu w proces ich programowania ekspertów z organizacji pozarządowych, można uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

Organizowane przez Polską Zieloną Sieć debaty pt. "Głos organizacji pozarządowych w programowaniu Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020" mają na celu przedyskutowanie postulatów NGO dotyczących funduszy europejskich na szczeblu regionalnym w gronie przedstawicieli sektora pozarządowego, urzędu marszałkowskiego oraz innych zainteresowanych stron. Rozpoczną się w grudniu i będą prowadzone przez następne pół roku. Pierwsza już 13 grudnia w województwie podlaskim, następne – 18 grudnia w województwie małopolskim i mazowieckim.

Jednym z omawianych tematów będzie wsparcie z funduszy unijnych dla zielonej energii – rozwój jej odnawialnych źródeł, zmniejszanie zużycia np. przez ocieplanie budynków czy niskoemisyjny transport. Ze względu na wagę przypisaną interwencjom w tym obszarze, w skali całego kraju przeznaczone na nie zostanie aż ponad 8 mld euro.

– W odróżnieniu od poprzedniego unijnego budżetu, kiedy większość środków została przeznaczona w duże inwestycje infrastrukturalne, nadszedł czas, aby były one bardziej dostępne dla polskich obywateli – mówi Jakub Miler z Polskiej Zielonej Sieci. – W szczególności dotyczy to inwestycji z zakresu efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, na których skorzystać mogłyby zarówno polskie rodziny, jak i sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Eksperci szacują, że dzięki ocieplaniu budynków oraz użytkowaniu energooszczędnych sprzętów RTV i AGD, przeciętna polska rodzina może wydawać na ogrzewanie i prąd nawet o jedną trzecią mniej, niż żyjąc według dzisiejszych standardów zużycia energii. Ponadto, aż 45% Polaków jest zainteresowanych inwestycjami we własne, odnawialne źródło energii. Wytworzona z nich energia, oprócz zaspokojenia własnych potrzeb, może stanowić dodatkowe źródło dochodu uzyskanego dzięki sprzedaży nadwyżek do sieci. - Staramy się, aby Regionalne Programy Operacyjne wspierały właśnie takie inwestycje – dodaje Miler.

Więcej informacji na temat debat można znaleźć na stronie www.ekoprojekty.pl.

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć prowadzi obecnie projekt "Fundusze europejskie dla zrównoważonego rozwoju – partycypacja społeczna w programowaniu przyszłego okresu budżetowego po 2013 r.": ekoprojekty.pl.

 

źródło: Polska Zielona Sieć
www.zielonasiec.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej