więcej


Zielona gospodarka

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce dynamicznie rośnie (18884)

2015-09-09

Drukuj
galeria

Podczas gdy cześć krajów europejskich zmaga się ze stagnacją na rynku pomp ciepła, w Polsce odnotowujemy dynamiczny wzrost. Jak szacuje Paweł Lachman z PORT PC, w 2015 r. sprzedaż może wzrosnąć o 10-15%.

W roku 2010 sprzedano tylko 8130 pomp ciepła, w roku 2013 było to już ponad 15000, a w 2014 r. rynek zanotował wzrost o 7 proc. Siłą napędową rynku są pompy na ciepłą wodę. W latach 2010-2013 ten rynek zwiększył się czterokrotnie.

Prawie dwie trzecie zainstalowanych w Polsce pomp do ogrzewania wykorzystuje ciepło Ziemi jako źródło ciepła, podczas gdy pompy ciepła na wodę gruntową mają marginalne znaczenie. Wysoki wzrost odnotowują natomiast pompy typu powietrze/woda.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od roku 2010 przyznaje subwencje na instalacje do odzyskiwania ciepła z energii odnawialnych w obiektach mieszkaniowych. W ten sposób zwiększa zapotrzebowanie na innowacyjne i dostosowane do polskiego rynku technologie, które otwierają wiele możliwości biznesowych zaawansowanym technicznie oferentom. W lipcu br. wprowadzono zmiany w założeniach programu PROSUMENT, dzięki którym dotowane są również instalacje produkujące ciepło z odnawialnych źródeł energii, a nie jak dotychczas tylko instalacje OZE produkujące energię elektryczną lub ciepło w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej.

Prezes PORT PC, Paweł Lachman, prognozuje, że już w 2015 r. może nastąpić przełom związany ze znacznym zainteresowaniem Polaków pompami ciepła. – Choć w porównaniu z rynkami zachodnimi Polska pozostaje jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, to perspektywy są szalenie obiecujące. Na podstawie analiz dotyczącej sprzedaży za pierwsza połowę roku 2015 możemy spodziewać się wzrostu rynku o ponad 10 – 15 proc. w stosunku do 2014 r. Polacy dostrzegają coraz więcej korzyści wynikających z takich inwestycji – mówi Paweł Lachman, który już 22 września br. otworzy IV Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła odbywający się w ramach targów RENEXPO® Poland.

Źródło: RENEXPO/PORT PC


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej