więcej


Zielona gospodarka

Spadły ceny praw do emisji CO2 (13017)

2011-08-09

Drukuj

Nadzieje rządu na 1 mld zł ze sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla mogą okazać się płonne. Jak informuje "Rzeczpospolita", ich ceny spadły bowiem o jedną czwartą.

Szacunki Ministerstwa Finansów obejmowały cenę uprawnień na poziomie 18 euro. Tymczasem już teraz kontrakty na grudzień 2013 roku zawierane sa po 13 euro. Do tego dochodzi kryzys na światowych rynkach finansowych i nadpodaż na prawa do emisji dwutlenku węgla. "Ekologiczna organizacja Sandbag ocenia, że na europejskim rynku jest o 1,7 mld uprawnień za dużo" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

We wtorek rząd przyjął ustawę regulującą system bilansowania i rozliczania emisji SO2 i NOx. Ma ona przyczynić się do redukcji emisji tych gazów "ze źródeł spalania paliw o mocy powyżej 50 MW", co dotyczyć będzie prawie 100 przedsiębiorstw. Za sprawą ustawy system handlu uprawnieniami do emisji SO2 i NOx stanie się podobny do systemu regulującego handel CO2, choć zgodnie z rządowymi deklaracjami, ma być znacznie prostszy. Rejestr uprawnień i monit systemu nadzorować będzie KOBiZE.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej