więcej


Zielona gospodarka

Smart City – to się po prostu opłaca (17008)

2014-03-30

Drukuj

19 marca br. w Centrum Kongresowym Targi Kielce SA odbyła się pierwsza konferencja z cyklu pt. „Kongres Smart City". Organizatorami przedsięwzięcia są Klaster Green Cars, Klaster Smart IT oraz gościnnie Targi Kielce SA. Cykl  debat, poświęconych realizacji idei Smart City, dotacjom unijnym oraz wdrażaniu innowacyjnych technologii w polskich miastach, będzie trwał przez cały rok. Więcej informacji o przedsięwzięciu dostępnych jest  na stronie www.smartpl.eu.

 
Nadrzędnym celem inicjatywy „Smart City" jest usprawnienie funkcjonowania miasta, efektywne zarządzanie nieodnawialnymi zasobami oraz podniesienie jakości życia mieszkańców dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zgodnie z definicją „Smart City", miasta są traktowane jako kompleksowe połączenie systemów.

W trakcie uroczystego otwarcia konferencji wystąpili m.in. wojewoda świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba, zastępca prezydenta miasta – Tadeusz Sayor oraz prezes Klastra Smart IT – Joan Davi.

– Pojęcie „Smart City" jest bardzo szerokie, ale generalnie najważniejsze jest to, aby ludziom żyło się lepiej – podkreślił  zastępca prezydenta miasta Kielce, Tadeusz Sayor. Zgodnie z ideą, zarządzanie całym miastem polega na integracji działań, co umożliwia m.in. System Informacji Przestrzennej, który podczas kongresu zaprezentowała pani Jadwiga Skrobacka, główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju UM Kielce. Dzięki projektowi miasto znalazło się w gronie sześciu finalistów konkursu World Smart Cities  Awards 2012 w kategorii "Project".

Dużo uwagi podczas spotkania poświecono innowacyjnym technologiom, które mogą ułatwić życie mieszkańców ośrodków miejskich. ASR, czyli Automatyczny System Ratunkowy, to jeden z wielu nieodzownych elementów Inteligentnego Miasta. Ten innowacyjny system chroni zdrowie i życie zarówno kierujących pojazdem, jak i pasażerów. Posiada on również funkcję antykradzieżową. – Zastosowanie takiego rozwiązania technicznego pozwala na monitorowanie i zarządzanie logistyczne flotą pojazdów o praktycznie nieograniczonej wielkości – mówił Paweł Kubacki, przedstawiciel Green Auto Control. Kolejne prezentowane rozwiązania to m.in. centrum zarządzania kryzysowego, inteligentny monitoring, inteligentny system transportu, centrum komunikacji z mieszkańcami oraz inteligentne biuro publiczne, o których opowiadał prezes Klastra Smart IT Joan Davi oraz Executive Architect IBM Software Group Europe Tomasz Rozmus. Na zintegrowane systemy informatyczne składają się m.in.: oprogramowanie wizualizacyjne, precyzyjne mapy cyfrowe i wektorowe, bazy danych, systemy komunikacyjne i inteligentny system informatyczny. – Dzięki zaawansowanym technologiom informatycznym możemy reagować na zmiany szybciej i dokładniej oraz uzyskiwać lepsze rezultaty poprzez przewidywanie i zapobieganie skutkom nadchodzących zdarzeń – tłumaczył Tomasz Rozmus.

„Kongres Smart City" to również doskonała okazja do dyskusji na temat rozwoju energetyki odnawialnej. – Polityka klimatyczna Polski powinna dążyć do intensyfikacji wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Energia solarna, jak i wiatrowa, może być polską specjalnością w dziedzinie wykorzystania alternatywnych źródeł – wyjaśniał kierownik projektu Instytutu OZE Łukasz Kalina.

– Nieodzownym elementem „Smart City" jest również zielony transport, a prezentowane technologie mają zasadniczy cel: ułatwić, uprościć i zmniejszyć koszty – mówił Konrad Hamera, omawiający systemy ładowania pojazdów EV. Elektryczna taksówka, prezentowana podczas konferencji, to innowacyjne rozwiązanie w sferze transportu, pozwalające na przemieszczanie się z jednoczesnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Jak mówił prezes Klastra Smart IT Joan Davi: – Elektryczne auta na dzień dzisiejszy mają zasięg ok. 200 km na jednym ładowaniu, w związku z czym niezbędna jest budowa infrastruktury ładującej pojazdy elektryczne.

Koncepcja „Smart City" wiąże się z ochroną środowiska naturalnego, a co za tym idzie, także z rozsądnym gospodarowaniem zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, co w rezultacie ma doprowadzić do lepszego zarządzania odpadami. Pan Paweł Gajowski w swojej prelekcji bardzo szczegółowo i wnikliwie omówił ekonomiczny aspekt przetwarzania ZSEiE.

Zakończenie konferencji uświetnił występ Cezarego Pazury, podczas którego uczestnicy mogli spojrzeć na tematykę kongresu z lekkim przymrużeniem oka. Show aktora trwało 60 minut, a goście z entuzjazmem nagradzali go brawami.

Konferencja pt. „Kongres Smart City"  stanowi okazję do wymiany poglądów na temat wciąż rozwijających się możliwości, jakie dają nam technologie informatyczne. W środowym spotkaniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele władz centralnych i regionalnych, eksperci z branży informatycznej, energetycznej oraz motoryzacyjnej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, prezydent miasta Kielce, prezydent miasta Gdańska oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Spotkanie w Kielcach było pierwszym z 16 zaplanowanych w ramach „Kongresu Smart City". Więcej informacji na temat przyszłych konferencji znajduje się na stronie www.smartpl.eu.

Organizatorzy cyklu konferencji:
Klaster Smart IT – www.smartpl.org 
Klaster Green Cars – www.gc.greenpl.org 

  

źródło: smartpl.eu

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej