więcej


Zielona gospodarka

Skandia i Vattenfall zainwestują wspólnie w energetykę wiatrową (18034)

2014-12-31

Drukuj
galeria

Farma wiatrowa, fot. Marek Józefiak

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall i fundusz emerytalny Skandia zainwestują wspólnie prawie 2 mld szwedzkich koron (ok. 900 mln zł) w 4 farmy wiatrowe o łącznej mocy 141 MW. Elektrownie zlokalizowane w Szwecji będą zarządzane przez powołaną do tego spółkę celową.

To pierwsza tego typu sytuacja, w której szwedzki fundusz emerytalny zainwestuje w konstruowanie nowych mocy energetyki wiatrowej w tym kraju. Obie spółki wierzą, że ich współpraca pozwoli na szybszy rozwój zrównoważonego rynku energii.

Vattenfall zapowiedział ostatnio, że przeobrazi portfolio swoich inwestycji w bardziej odnawialne. Taki ruch odzwierciedla zapatrywania na energetykę obecnego mniejszościowego rządu. Niezależnie od wyników nadchodzących marcowych wyborów parlamentarnych, zmiana polityki szwedzkiego giganta energetycznego wydaje się trwała.

– Vattenfall inwestuje w energię odnawialną, a wspólne inwestycje ze Skandią pozwolą na rozwój OZE w Szwecji w szybszym tempie. Jest to korzystne dla naszych klientów i jest to także dobre dla Szwecji – mówi Magnus Hall, prezes Vattenfalla.

– Przez wiele lat zwiększaliśmy nasze inwestycje w infrastrukturę, gdyż zapewniało to naszym klientom stabilne stopy zwrotu. Nasi klienci będą mogli odnosić zyski z tych inwestycji zarówno w dalekiej przyszłości, jak i w krótkiej perspektywie, bowiem kreują one zrównoważoną wartość dla ogółu społeczeństwa – dodaje Bengt-Åke Fagerman, prezes Skandii. Spółki obejmą równe udziały we wspólnym przedsiębiorstwie.

Źródło: informacja prasowa Vattenfalla i Skandii


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej