więcej


Zielona gospodarka

Rockwool: polska wieś potrzebuje termomodernizacji [WIDEO] (19072)

2015-10-30

Drukuj
galeria

Maria Dreger, Rockwool Polska: polska wieś potrzebuje termomodernizacji [WIDEO]

Właściciele domów jednorodzinnych traktowani są po macoszemu jeśli chodzi o wsparcie termomodernizacji. A przecież nie mieszkają w nich wyłącznie bogaci ludzie – wskazuje Maria Dreger z firmy Rockwool Polska.Wzrost komfortu życia, likwidacja ubóstwa energetycznego, poprawa jakości powietrza, ale też szansa na nowe, lokalne miejsca pracy – to główne zalety z programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, który postuluje Rockwool, organizator kampanii społecznej Szóste Paliwo. Typowa gmina wiejska liczy 1500 domów jednorodzinnych oraz zaledwie kilkanaście budynków innego typu. Jak wyjaśnia Maria Dreger, to właśnie w budynkach jednorodzinnych, których w Polsce jest około 5 milionów, kryje się największy potencjał oszczędzania energii i wzrostu jakości życia Polaków.

Do tej pory domy jednorodzinne traktowane były po macoszemu, ponieważ wszystkim się wydawało, że mieszkają w nich "bogacze". Nasz raport pozwala inaczej spojrzeć na to zagadnienie. W domach jednorodzinnych mieszkają nie tylko „bogacze”, ale cała Polska: lokalna, gminna, powiatowa – dodaje Maria Dreger.

Odpowiedzią na potrzeby zasygnalizowane w raporcie jest m.in. nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych". Dzięki realizacji programu spodziewane jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i niebezpiecznych pyłów do atmosfery, czyli ograniczenie tzw. niskiej emisji. Ma ona znaczący wpływ na jakość powietrza w Polsce. Obniżenie niskiej emisji można m.in. osiągnąć poprzez poprawę efektywności wykorzystania energii w domach jednorodzinnych. Składają się na nią prace remontowe prowadzące do kompleksowej termomodernizacji budynku oraz oszczędność energii, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i odnawialnych źródeł energii.

Więcej o programie "Ryś"

 

Wywiad przeprowadził Marek Józefiak, ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej