więcej


Zielona gospodarka

Racja Polski w sprawie CO2 (14144)

2012-03-30

Drukuj

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 29 marca br. przyznał oficjalnie, że w sporze o podział uprawnień do emisji dla polskich przedsiębiorców to Polska miała rację.

Spór dotyczył Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji (KPRU) na lata 2008-2012. To dokument, na podstawie którego wydaje się uprawnienia krajowym przedsiębiorcom.

Sąd orzekł, że Komisja Europejska nie może odwoływać się od wcześniejszego wyroku, w którym stwierdzono, że ta przekroczyła uprawnienia, narzucając Polsce maksymalną liczbę uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Minister Marcin Korolec komentując wyrok trybunału powiedział:

– Trybunał potwierdził tylko, że Polska miała rację uciekając się w 2007 do zaskarżenia decyzji Komisji w sprawie krajowego planu rozdziału uprawnień, czyli liczby uprawnień dla polskich przedsiębiorców. Niechętnie korzystamy z tej drogi "dyskusji" z Komisją, ale czasem po prostu nie ma innego wyjścia obrony swoich praw.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej