więcej


Zielona gospodarka

PVPS: rozwój fotowoltaiki przekracza wcześniejsze prognozy (18588)

2015-06-05

Drukuj
galeria

Farma fotowoltaiczna na wyspie Long Island, flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0

Fotowoltaika rozwija się szybciej niż zakładano  taki wniosek znajdziemy w najnowszym raporcie opracowanym w ramach międzynarodowego projektu Photovoltaic Power Systems Programme (PVPS).

Photovoltaic Power Systems Programme został utworzony w 1993 r. przez Międzynarodową Agencji Energetyki (International Energy Association – IEA), a jego celem jest działalność z zakresu badań i rozwoju technologii fotowoltaicznych.

Członkami Photovoltaic Power Systems Programme jest 29 instytucji międzynarodowych i krajów, wśród nich Komisja Europejska, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego EPIA, Amerkańskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego SEIA, a także m.in. kraje UE, Chiny, Turcja, Szwajcaria czy USA.

W nowej edycji raportu za 2014 r. PVPS informuje, że udział generacji energii z fotowoltaki w globalnym miksie energetycznym po raz pierwszy osiągnął 1%, a ponadto, że rozwój globalnego potencjału energetyki słonecznej przekracza wcześniejsze prognozy.

W raporcie PVPS czytamy, że wolumen instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na całym świecie w ubiegłym roku wyniósł prawie 40 GW, dzięki czemu globalny potencjał PV osiągnął prawie 180 GW. Największy udział w rozwoju rynku fotowoltaicznego w ubiegłym roku miał region Azji i Pacyfiku (59%). Taki sam udział we wzroście globalnego potencjału PV miała Europa w 2012 r., jednak jej udział w tym zakresie spadł w 2014 r. do 18%.

PVPS odnotowuje dalszy spadek kosztów fotowoltaiki i wzrost jej konkurencyjności. Jak wynika z raportu, energię z PV można produkować w najlepszych przypadkach już za 0,06 USD/kWh.

Źródło: gramwzielone.pl

Cały raport można przeczytać tutaj.  


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej