więcej


Zielona gospodarka

Polskie uprawnienia do emisji CO2 bezpieczne (10216)

2011-01-21

Drukuj
W polskim rejestrze nie stwierdzono żadnego przypadku kradzieży jednostek – informuje Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE). Po doniesieniach o próbach ataków na rejestry państw członkowskich także Polska zapobiegawczo zamknęła swój rejestr, wstępnie do 26 stycznia. Polska planuje wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia swojego rejestru. 
Od 19 stycznia br., od godziny 19:00 CET, Komisja Europejska zablokowała możliwość wykonywania transakcji uprawnieniami do emisji CO2 w systemie europejskim. Wyjątek stanowią: wydawanie oraz umarzanie uprawnień we wszystkich rejestrach wspólnotowych. Blokada będzie trwać nie krócej niż do 26 stycznia 2011 roku. Ten tymczasowy środek zapobiegawczy został wprowadzony w związku z powtarzającymi się próbami ataków na rejestry wspólnotowe w ostatnich miesiącach.

Najczęściej kradzież miała miejsce po nieświadomym udostępnieniu hakerom identyfikatora i hasła dostępu do rejestru. W niektórych przypadkach na komputerach użytkowników instalowane były wirusy, które umożliwiały przechwytywanie poufnych danych dostępu. Wykorzystując te dane hakerzy logowali się do rejestru i przekazywali jednostki na rachunki w innych państwach.

Co dzieje się w takich sytuacjach? W momencie wykrycia próby naruszenia bezpieczeństwa rejestru Krajowy Administrator (w Polsce KASHUE podlegający ministrowi środowiska) niezwłocznie podejmuje odpowiednie kroki ograniczające lub eliminujące zagrożenie, np. zamknięcie rejestru. Odbywa się to we współpracy z Komisją Europejską.

Krajowy Administrator w najbliższym czasie planuje także wdrożenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci jednorazowych haseł przesyłanych poprzez SMS na telefony komórkowe użytkowników rejestru. Pozwoli to w znaczący sposób ograniczyć możliwość nieautoryzowanego dostępu do systemu. 


źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej