więcej


Zielona gospodarka

Pierwszy polski transfer zielonych technologii (10234)

2010-12-21

Drukuj
Laureat pierwszej edycji projektu Ministerstwa Środowiska GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii – firma Ecotech podpisała porozumienie o współpracy z rządem Armenii. Było to możliwe dzięki rządowemu wsparciu w promocję transferu polskich zielonych technologii. 
Ecotech zajmie się neutralizacją odpadów niebezpiecznych na składowisku odpadów Nubaraszen na przedmieściach Erywania, stolicy kraju. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w Armenii przez Armena Yeritsyana, ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych oraz prezesa firmy Ecotech, Dominika Wojewódkę.

- To porozumienie jest przykładem skutecznego transferu polskich zielonych technologii za granicę, dowodem na ich jakość oraz możliwość ich wykorzystania do rozwiązania problemów innych krajów. Kiedy rozpoczynaliśmy projekt GreenEvo, nie podejrzewaliśmy, że już po kilku miesiącach uda się osiągnąć tak spektakularne rezultaty. Współpracę z firmami, skupionymi w projekcie GreenEvo, rozpoczęliśmy przecież dopiero w marcu tego roku, a promocję międzynarodową sprawdzonych przez ekspertów rozwiązań laureatów konkursu - w lipcu! - mówi Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski.

Na utworzonym w 1976 r. składowisku Nubaraszen zdeponowano m.in. wysoce toksyczne pestycydy, dziedzictwo epoki Związku Radzieckiego. Niebezpieczne odpady przez wiele lat był zakopane bezpośrednio w ziemi, dopiero niedawno lokalni i międzynarodowi ekolodzy odkryli skalę zagrożenia i zaczęli bić na alarm. W wyniku nielegalnych prac na terenie składowiska, pestycydy zaczęły przedostawać się do wód gruntowych, zagrażając bezpieczeństwu mieszkańców Erywania.

W maju 2010 r. rząd Armenii ogłosił stan nadzwyczajny na składowisku Nubaraszen i rozpoczął poszukiwania sposobów rozwiązania problemu. Problem Nubaraszenu został nagłośniony w międzynarodowych mediach, a wiodący dostawcy rozwiązań ekologicznych z Francji i Japonii oferowali kosztowne rozwiązania, polegające na trwałym zacementowaniu odpadów. Rzeczywiste rozwiązanie problemu udało się znaleźć podwarszawskiej firmie Ecotech. Polega na tym, że substancje toksyczne są neutralizowane dzięki wykorzystaniu zwykłych przemysłowych mieszalników i związków magnezu. Dokładna formuła neutralizującej mieszanki jest znana tylko firmie.

- Dzięki udziałowi w programie GreenEvo, naszej firmie udało się zaistnieć na rynku globalnym. Prowadzimy obecnie rozmowy z klientami i partnerami z krajów tak różnych jak Chiny, Izrael, Azerbejdżan, Wietnam, Malezja czy Rosja - mówi dr Dominik Wojewódka, prezes firmy Ecotech.

W ramach projektu Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo, Ministerstwo Środowiska wybrało 13 polskich dostawców najlepszych zielonych technologii.

- Dla firm-uczestników GreenEvo to było kilka miesięcy bardzo intensywnej pracy nad własną strategią ekspansji międzynarodowej, technikami prezentacyjnymi i zabezpieczeniami prawnymi technologii. Po kilku miesiącach wielu spośród zrzeszonych w projekcie przedsiębiorców nie ma chyba czasu na rozpakowanie walizek, bo zainteresowanie ich rozwiązaniami pojawia się w tak wielu częściach świata - dodaje Agnieszka Kozłowska-Korbicz, kierująca projektem GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii.

Pierwszy transfer polskiej zielonej technologii za granicę to efekt rządowego wsparcia dla zielonych technologii, które jest na tym rynku, ze względu na jego specyfikę – niezbędne. Już w lipcu w trakcie rządowej wizyty Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Bernarda Błaszczyka i Ministra Sikorskiego w Erywaniu omawiana była możliwość wykorzystania polskich innowacyjnych rozwiązań do rozwiązania problemów ekologicznych Armenii, a pracownicy polskiej dyplomacji ekonomicznej od kilku miesięcy intensywnie współpracowali ze stroną armeńską.

- Akcelerator i przypadek firmy Ecotech to doskonały przykład współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, Ministerstwem i polskimi służbami dyplomatycznymi, który pokazuje, że wspólnie można osiągnąć naprawdę wiele - podsumowuje prof. Krzysztof Klincewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator ekspertów w projekcie Akceleratora Zielonych Technologii.

W pierwszej edycji projektu (od listopada 2009 r.) wyłoniono 13 laureatów - technologii, które stały się ambasadorami Polski na międzynarodowych rynkach. Firmy przeszły przez cykl szkoleń, przygotowujących je do sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Uczestniczyły w wyjazdach na imprezy targowe i spotkania z potencjalnymi partnerami w krajach Europy i Azji. W promowaniu rozwiązań technologicznych, których odbiorcami w wielu krajach są instytucje rządowe, pomagało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i sieć polskich ambasad.

Nabór do kolejnej edycji konkursu Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo rozpocznie się na początku 2011 roku, a informacje o zasadach konkursu będą dostępne na stronie www.greenevo.gov.pl


źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej