- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
Perspektywa światowych przemian energetycznych: ścieżka 1,5°C - raport IRENA (21927)
2021-07-01Drukuj
World Energy Transitions Outlook wyznacza drogę dla świata do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego i powstrzymania tempa zmian klimatycznych poprzez przekształcenie globalnego krajobrazu energetycznego. Niniejszy raport przedstawia opcje ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C i doprowadzenia emisji CO2 do zera netto do 2050 r., oferując szczegółowe informacje na temat wyborów technologicznych, potrzeb inwestycyjnych, ram politycznych i społeczno-gospodarczych skutków osiągnięcia zrównoważonego, odpornego i integracyjna przyszłość energetyczna.
Ta perspektywa przedstawia kilka warunków wstępnych, które leżą u podstaw teorii zmian stojących za ścieżką IRENA o temperaturze 1,5°C.
Analiza IRENA pokazuje, że ponad 90% rozwiązań kształtujących pomyślny wynik w 2050 r. obejmuje energię odnawialną poprzez bezpośrednie dostawy, elektryfikację, efektywność energetyczną, ekologiczny wodór i bioenergię w połączeniu z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (BECCS). Innowacyjne rozwiązania zmieniają system energetyczny. Jednak niezbędne poziomy wdrożenia z prędkością zgodną z 1.5C będą wymagały ukierunkowanych polityk i środków.
Inwestycje w transformację energetyczną będą musiały wzrosnąć o 30% w stosunku do planowanych inwestycji, do łącznej kwoty 131 bln USD od chwili obecnej do 2050 r., ale przyniosą skumulowany zwrot w wysokości co najmniej 61 bln USD do 2050 r. Ostre korekty w przepływach kapitałowych i reorientacja inwestycji są niezbędne, aby dostosować energię do pozytywnej trajektorii gospodarczej i środowiskowej.
Przekształcony sektor energetyczny będzie miał 122 miliony miejsc pracy w 2050 r., a same miejsca pracy związane z energią odnawialną będą stanowić ponad jedną trzecią. Potrzebne są całościowe globalne ramy polityki, aby zbliżyć kraje do zobowiązania się do sprawiedliwej transformacji, która nie pozostawia nikogo w tyle i wzmacnia międzynarodowy przepływ finansów, zdolności i technologii.
Streszczenie raportu:
Gdzie jesteśmy w transformacji energetycznej?
Sektor energetyczny, znany z powolnego tempa zmian, przechodzi dynamiczną transformację. Imperatyw zmian klimatycznych, ubóstwa energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego jako podstawy rozwoju oraz strategia przemysłowa doprowadziła do powszechnego przyjęcia odnawialnych źródeł energii i powiązanych technologii jako niezbędne rozwiązanie. Siły napędowe polityki, rozwój technologii i współpraca międzynarodowa przeniósł te technologie z niszy do głównego nurtu, zwłaszcza w ostatniej dekadzie. Nawet w oblicze zamieszania wywołanego pandemią COVID-19, zademonstrowane systemy oparte na OZE wykazały się niezwykłą odpornością, pokazując niezawodność techniczną systemu elektroenergetycznego opartego na OZE z wysokim udziałem energii słonecznej i wiatrowej.
Doszło do konsensusu, że transformacja energetyczna oparta na źródłach odnawialnych i technologiach zwiększających wydajność i konserwację to jedyny sposób, aby dać nam szansę w walce na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C do 2050r. Jeszcze kilka lat temu podejście skoncentrowane na odnawialnych źródłach energii, za którym opowiadała się IRENA, było uważane za idealistyczne. Dziś nawet jedni z najbardziej konserwatywnych graczy w energetyce zdali sobie sprawę, że jest to jedyna realistyczna opcja dla świata bezpiecznego klimatu. Tak głęboka i wszechobecna zmiana poglądów jest zakorzeniona w niezaprzeczalnych dowodach, nie tylko poważnych problemów na świecie, ale także trendów w technologii, polityce i rynkach.
Przez ostatnie siedem lat co roku do sieci dodawane było więcej energii odnawialnej niż z paliw kopalnych i energii jądrowej łącznie. Technologie energii odnawialnej dominują teraz na globalnym rynku dla nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej, ponieważ stały się najtańszymi źródłami energii elektrycznej na wielu rynkach. Rekordowy poziom 260 gigawatów (GW) wytwarzania opartego na OZE to pojemność która została dodana na całym świecie w 2020 r., ponad czterokrotnie większa od pojemności dodanej z innych źródeł (IRENA, 2021a). To obiecująca trajektoria szybkiej dekarbonizacji sektora energetycznego.
Pełen raport w języku angielskim przeczytasz TUTAJ
Podobne artykuły
- Przedsiębiorczość
Polscy piłkarze przegrali ostatni mecz grupowy na mistrzostwach Europy i wracają do domu. Polscy siatkarze przegrali ostatni mecz grupowy w Lidze Narodów, ale awansowali finału, tzw.: Final Four. W tym samym czasie w Jasionce pod Rzeszowem w G2A Arena odbywał się 8. Kongres Bussiness Without Limits.
Więcej
- Nieszczelności w infrastrukturze gazowej w całej Europie - wycieka metan ocieplający planetę
Metan, jeden z silnych gazów cieplarnianych wypływa z infrastruktury gazu ziemnego w całej Unii Europejskiej z powodu wycieków i odpowietrzania.
Więcej
- Zamieńmy "Fit for 55" w "Pasuje do 1,5°C"
Dane naukowe mówią głośno i wyraźnie: potrzebujemy bezprecedensowych działań w dziedzinie klimatu do 2030r., aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5°C do końca tego stulecia. Pomimo alarmowych dzwonków kierowanych przez tysiące naukowców oraz miliony młodych i obywateli maszerujących na rzecz zmian, niedawno "wzmocniony" cel klimatyczny UE polegający na "redukcji emisji netto o co najmniej 55% do 2030 r." nadal nie spełnia zobowiązań światowych wynikających z porozumienia paryskiego w celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności