więcej


Zielona gospodarka

Państwo obcina limity emisji CO2 – firmy stracą duże pieniądze (13604)

2011-11-25

Drukuj

Huty oprotestowały limit emisji na 2012 rok. Ministerstwo Środowiska przedłużyło konsultacje zmian – informuje"Rzeczpospolita".

W związku z protestami Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień (KPRU) wydłużył z 7 do 21 dni czas na konsultacje w sprawie podziału praw do emisji dwutlenku węgla na 2012 rok.

Ministerstwo Spraw zagranicznych już zaakceptowało projekt pod względem prawnym. Rząd chce, aby nowe postanowienia weszły w życie od 1 stycznia 2012.

Ministerstwo zaproponowało by obciąć prawa do emisji CO2 firmom, które mają ich znaczną nadwyżkę. Ma się to przyczynić do stworzenia rezerwy krajowej.

KPRU dotknie głównie branże hutniczą i energetyczną. Dla hut ilość darmowych pozwoleń zmniejszy się o 25%. Co oznacza straty w wysokości 100 mln zł. rocznie. Jednak są przedsiębiorstwa, których pula zostanie zredukowana nawet do 70%.

System, oprócz tworzenia zaplecza do emisji CO2, ma na celu zachęcenie firm do inwestycji w ekologię i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Gra toczy się o wielkie pieniądze, bo o ok. 373 mln zł, czyli o 9, 5 mln uprawnień.

Resort, który planuje zabrać nadwyżki firmą, tłumaczy swoje działanie także kryzysem gospodarczym – czytamy w "Rzeczpospolitej". Plan nie dotknie jednak 26 nowych instalacji, które tak jak bełchatowski PGE otrzyma darmowe limit.

 

Martyna Ruszczyk

źródło:  Ekologia.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej