więcej


Zielona gospodarka

Niemcy: więcej magazynów energii niż nowych elektrycznych aut (19194)

2016-01-18

Drukuj
galeria

Fot. SuSanA Secretariat, Flickr (CC BY 2.0)

W ubiegłym roku w Niemczech sprzedano więcej domowych magazynów energii niż samochodów elektrycznych - zwraca uwagę PV Magazine powołując się na opracowanie uniwersytetu w Aachen.

Rozwój rynku domowych magazynów energii, który miał miejsce w Niemczech w 2015 r., był w dużej mierze efektem rządowego programu dopłat do tego rodzaju instalacji.

Według uniwersytetu w Aachen, w ubiegłym roku za naszą zachodnią granicą zainstalowano przynajmniej 20 tys. domowych magazynów energii, które gromadzą energię z instalacji fotowoltaicznych.

Program dopłat do domowych magazynów energii miał wygasnąć z końcem 2015 r. Berlin stwierdził, że zrealizowano cele tego programu i nie będzie on kontynuowany.

Na razie nie jest wiadome, czy rządowe wsparcie dla tego rodzaju inwestycji w Niemczech będzie kontynuowane w innej formie.

Jak wynika z konkluzji raportu wykonanego przez uniwersytet w Aachen, około połowa z zainstalowanych w ubiegłym roku magazynów energii została sfinansowana ze środków rządowego programu wsparcia, a sam program powinien być kontynuowany, jednak w zmienionej formie.

Dane o sprzedaży magazynów energii w Niemczech w 2015 r. zestawiono z liczbą sprzedanych tam w ubiegłym roku aut elektrycznych.

Według uniwersytetu w Aachen, w ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi kupili 12 363 samochody elektryczne.

Ta liczba sprawiają, że wyznaczony kilka lat temu przez niemiecki rząd cel miliona elektrycznych aut na niemieckich drogach do 2020 r. wydaje się coraz mniej osiągalny.

Wkrótce kolejne elektryki zaproponują niemieckie koncerny motoryzacyjne. To na pewno zwiększy sprzedaż EV na niemieckim rynku. Rozwój elektrycznej motoryzacji może jednak spowolnić taniejąca ropa naftowa.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej