więcej


Zielona gospodarka

Minister Kraszewski o nowych możliwościach inwestowania w ochronę środowiska (9405)

2011-02-02

Drukuj
"Im lepiej będziemy zarządzać energią, tym lepiej dla klimatu. Cieszę się, że są na to odpowiednie środki" – mówi w wywiadzie dla Biura Prasowego Ministerstwa Środowiska minister Kraszewski. 
Panie Ministrze, w tym tygodniu poznaliśmy kolejne możliwości na inwestowanie w ochronę środowiska. Czego one dotyczą? 

Przede wszystkim efektywności energetycznej. Im lepiej będziemy zarządzać energią, tym lepiej dla klimatu. Cieszę się, że są na to odpowiednie środki. 

Zacznijmy od Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej. Powiedział Pan, że jest to wstęp do „zielonej gospodarki”.

Tak uważam. Program PolSEFF pomoże głównie małym i średnim przedsiębiorstwom, które chcą tak inwestować, żeby wydatki ponoszone na energię były niższe albo wydajność energetyczna wyższa. Program wspiera m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii lub urządzenia podnoszące efektywność jej wykorzystania, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii w budynkach komercyjnych i administracyjnych. W ramach projektu mogą byd realizowane również inwestycje w energię odnawialną. Na program Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 150 mln euro, a więc jest się o co starad. 

Drugi projekt jest związany z kolejnym już naborem wniosków na dofinansowanie termomodernizacji w budynkach użyteczności publicznej.

„System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” to program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze na realizacje programu pochodzą z przychodów ze sprzedaży jednostkami emisji AAU, na których Polska zarobiła dotąd ponad 80 mln euro. Te pieniądze stają się właśnie środkami na konkretne inwestycje: ocieplenie szkół, przedszkoli, komisariatów i domów kultury. 

Na jaką pomoc można więc liczyć?

Podmioty zarządzające budynkami użyteczności publicznej mogą ubiegać się o dotacje w wysokości do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia oraz pożyczki w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowanych – wystarczy 10% środków własnych. Uzyskane środki można przeznaczyć na przeprowadzenie termo-modernizacji budynków użyteczności publicznej, a więc zakup urządzeń o najwyższych standardach efektywności energetycznej, ocieplenie obiektu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, przebudowę systemów grzewczych, a także systemów wentylacji i klimatyzacji. Dofinansowanie obejmuje także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz dodatkowo wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne.


źródło: Newsletter nr 5/2011 Biura Prasowego, Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej