więcej


Zielona gospodarka

Miliony na finansowanie rozwoju energii zrównoważonej w Polsce (9407)

2011-01-27

Drukuj
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 150 mln euro na poprawę efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw. Uroczyste ogłoszenie Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (POLSEFF) odbyło się 26 stycznia w Warszawie. W spotkaniu wziął udział minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uruchomił Program PolSEFF (Polish Sustainable Energy Financing Facility), skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zainteresowanych inwestowaniem w nowe technologie obniżające wydatki na energię. Aby ułatwić tego typu inwestycje udostępniono środki o łącznej wartości 150 milionów euro, które będą dystrybuowane przez uczestniczące w programie lokalne banki i spółki leasingowe. Firmy z sektora MŚP mogą uzyskać w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 miliona euro.

- Tego typu inicjatywy są dla mnie, jako ministra środowiska bardzo istotne. Pomagają nam budować pewną logikę przejścia do gospodarki niskoemisyjnej, nazywanej „zieloną gospodarką”. Jest ona uważana nie tylko, jako przyszłość świata, ale także jako pewien motor rozwoju i postępu - powiedział minister Andrzej Kraszewski podczas inauguracji programu PolSEFF.

Wśród projektów realizowanych w ramach programu można wyróżnić cztery grupy inwestycji. Są to: przedsięwzięcia inwestycyjne pozwalające na osiągnięciu co najmniej 20% oszczędności oraz te zwiększające efektywność wykorzystania energii w budynkach, m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii lub urządzenia podnoszące efektywność jej wykorzystania, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii w budynkach komercyjnych i administracyjnych MŚP o 30%. Ponadto w ramach projektu mogą być realizowane inwestycje w energię odnawialną, a także w wybrane technologie, np. inwestycje w przedsięwzięcia i urządzenia wybrane z listy technologii o wysokiej efektywności.

Program umożliwia przedsiębiorcom dostęp do finansowania i wiedzy potrzebnej przy realizacji projektów pozwalających na redukcję kosztów, zwiększenie konkurencyjności i rentowności, podniesienie jakości produkcji, a także na remont i modernizację aktywów.

Poza finansowaniem technologii służących poprawie efektywności energetycznej, program przewiduje bezpłatne doradztwo w wyborze inwestycji.

Możliwe jest również uzyskanie premii inwestycyjnej w wysokości 10% całkowitej kwoty inwestycji, a to dzięki prowadzonej przez Unię Europejską polityce zachęcania do redukcji emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych.

Więcej o programie na stronie: www.polseff.org

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej