więcej


Zielona gospodarka

Greenpeace i warszawscy rowerzyści zwracają uwagę na problem smogu (18285)

2015-03-16

Drukuj
galeria

#UwagaSmog na Masie Krytycznej, fot. Greenpeace Polska

Greenpeace i Warszawska Masa Krytyczna połączyli siły, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. 27 lutego ulicami stolicy rowerzystki i rowerzyści przejechali pod hasłem #UwagaSmog.

Podczas wydarzenia Greenpeace rozdawał rowerzystom maseczki chroniące przed smogiem. W lutym w Warszawie wskazania monitoringu jakości powietrza były zatrważające. Jedynie przez 6 dni lutego normy zanieczyszczenia powietrza szkodliwym dla zdrowia pyłem PM10 nie były przekroczone.

Luty to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc dla warszawiaków. Podobnie jak w innych częściach kraju unoszący się w powietrzu smog dotkliwie zatruwa zdrowie wielu osobom. Z jego powodu rocznie umiera w Polsce aż 45 tysięcy ludzi. Jadąc do pracy, biegając, spacerując czy po prostu oddychając zanieczyszczonym powietrzem, narażamy się na działanie szkodliwych pyłów, gazów, metali ciężkich (np. rtęć) i toksycznych związków chemicznych (np. benzo(a)piren).

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju opałowego w systemach grzewczych w gospodarstwach domowych, transport, przemysł oraz elektrownie i elektrociepłownie węglowe, przy czym znaczna część zanieczyszczeń trafia do miasta spoza Warszawy. To właśnie elektrownie węglowe są największym przemysłowym źródłem zanieczyszczeń powietrza w stolicy. Praca typowej elektrowni węglowej wiąże się z roczną emisją do atmosfery od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ton substancji szkodliwych dla zdrowia, które wraz z wiatrem rozprzestrzeniają się na duże odległości. Dodatkowo w procesie spalania węgla do środowiska emitowane są metale ciężkie, m.in. rtęć. Aż 60% emisji tego rakotwórczego pierwiastka w Polsce pochodzi z sektora elektrowni węglowych.

Zimą poziom szkodliwych zanieczyszczeń znacznie przekracza normy w wielu Polskich miastach. Warszawa nie jest pod względem wyjątkiem. Niestety, trudno jest znaleźć informacje dotyczące aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem powinniśmy mieć łatwy dostęp do przejrzystych i czytelnych informacji o stanie powietrza w miastach – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.

Greenpeace wprowadził na Twitterze specjalny hasztag #UwagaSmog, pod którym można znaleźć informacje o aktualnym stanie jakości powietrza. Zachęcamy wszystkich do korzystania z tego źródła. Informacje o poziomie smogu są szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, dzieci, osób trenujących biegi, rowerzystów i osób starszych. Są to grupy szczególnie wrażliwe na działanie substancji toksycznych znajdujących się powietrzu. Warto codziennie sprawdzać poziom zanieczyszczeń, by chronić zdrowie. W dniach, w których stężenie substancji toksycznych jest szczególnie wysokie, warto ograniczyć aktywności na zewnątrz (m.in. zrezygnować z treningów biegowych, jazdy na rowerze, spacerów) lub zakładać specjalne maseczki chroniące przed wdychaniem najbardziej niebezpiecznych pyłów PM 2,5 i PM 10.

Wdychanie pyłów szkodzi podobnie jak bierne palenie – te drobne cząstki, głównie sadza i lotne popioły oraz aerozole siarczanowe i azotanowe, docierają bezpośrednio do płuc, powodując m.in. nowotwory. Tyle że dymu papierosowego można uniknąć, wychodząc z pomieszczenia, a od szkodliwych produktów spalania węgla zawieszonych w powietrzu na warszawskiej ulicy ucieczki nie ma – powiedział dr hab. Leszek Pazderski, chemik pracujący na co dzień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Źródło: Greenpeace Polska


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej