więcej


Zielona gospodarka

Liczba patentów OZE spadła niemal o połowę (18557)

2015-06-01

Drukuj
galeria

Nellis Solar Power Plant w Newadzie, USA. Fot: GeeJo, wikipedia, Public Domain

W ostatnich trzech latach liczba światowych patentów w zakresie OZE spadła o 42% – informuje brytyjska firma EMW. Pod znakiem zapytania stoi realizacja światowych celów redukcji CO₂.

Pula patentów w zakresie energetyki słonecznej wiatrowej, energii z biomasy i odpadów na przestrzeni lat 2012-14 zmniejszyła się o niemal 15 tysięcy.

Tak oto rozkładała się liczba zielonych patentów w kolejnych latach:
2011: 35 381
2012: 35 590
2013: 29 070
2014: 20 655

Brytyjska firma prawnicza EMW przypisuje ten ostry spadek nadpodaży paneli słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, co ograniczyło zyskowność produkcji i zmusiło przedsiębiorstwa do cięcia wydatków na – drogie przecież – badania i rozwój. W zeszłym roku zgłoszono 13 551 wniosków patentowych w zakresie energetyki słonecznej (co stanowiło 65% wszystkich wniosków).

Według EMW kolejnym czynnikiem hamującym innowacyjność jest zmniejszenie subsydiów dla OZE w niektórych krajach oraz niskie ceny ropy.

– Te liczby wskazują, że rozkwit innowacji w zakresie czystej energii, obserwowany w ostatnich latach, już osiągnął apogeum. Dynamika inwestycji w badania i rozwój będzie słabnąć w całym sektorze OZE – twierdzi James Geary z EMW.

Geary ostrzega, że osłabienie pędu ku innowacyjności może zniweczyć globalne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

To nie pierwsza niepokojąca prognoza przed kluczową konferencją klimatyczną w Paryżu, gdzie ma powstać nowy traktat klimatyczny. Międzynarodowa Agencja Energetyczna apeluje o potrojenie wydatków na badania i rozwój OZE – inaczej nie zatrzymamy ocieplenia poniżej bezpiecznego progu 2°C. Według lorda Nicholasa Sterna przekroczymy ten groźny próg, o ile światowe potęgi nie zwiększą swoich celów redukcji gazów cieplarnianych na okres po roku 2020. Również inicjatywa Climate Action Tracker (utworzona przez 4 prestiżowe ośrodki badawcze: Climate Analytics, Ecofys, NewClimate Institute oraz Potsdam Institute for Climate Impact Research) nisko oceniła już przedstawione na forum ONZ plany redukcyjne

Opracowanie, wytłuszczenia i uzupełnienia: Marta Śmigrowska. Źródło: SeeNews


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej