więcej


Zielona gospodarka

Laureaci GreenEvo nagrodzeni (10276)

2010-10-05

Drukuj
13 polskich firm, które opracowały innowacyjne eko-technologie mające szansę stać się polskimi hitami eksportowymi, podczas uroczystej Gali, która odbyła się 30 września br. otrzymało z rąk Ministra Środowiska statuetki Laureatów GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Wydarzenie to zwieńczyło finałową fazę projektu wspierającego szanse krajowych technologii środowiskowych w zaistnieniu na zagranicznych rynkach. 
Wręczenie laureatom nagród podczas uroczystej Gali ukoronowało kilkumiesięczne działania prowadzone w ramach projektu GreenEvo. Minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski przedstawił dotychczasowe osiągnięcia Akceleratora Zielonych Technologii oraz perspektywy dla polskich eko-technologii na globalnym rynku. Zaprezentowany został również film prezentujący zasadę działania GreenEvo oraz autorskie rozwiązania technologiczne firm – laureatów projektu.

Wrzesień był niezwykle ważnym miesiącem dla wszystkich przedsiębiorców, których innowacyjne rozwiązania zakwalifikowały się do finałowej fazy projektu. Dzięki GreenEvo mogli zaprezentować swoje technologie podczas światowej wystawy Expo w Szanghaju oraz na międzynarodowych specjalistycznych targach Entech Pollutec w Bangkoku. Z Azji powrócili z wieloma kontaktami biznesowymi i szerokimi perspektywami rozwoju oraz adaptacji ich technologii na tamtejszych rynkach.

Laureaci przeszli z nami długą drogę, od intensywnych szkoleń poprzez eliminacje do „szczęśliwej trzynastki” i zagraniczną promocję w Azji – powiedział minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski. - Dzięki GreenEvo zyskali nie tylko praktyczną wiedzę o tym, jak rozwijać i promować swoje technologie, ale także wsparcie administracyjne i organizacyjne w prezentowaniu swoich osiągnięć bezpośrednio parnterom z zagranicznych rynków – podsumował minister Kraszewski.

Teraz nie tylko Laureaci, ale każda firma i instytucja zainteresowana zielonymi technologiami będzie mogła skorzystać z tej wiedzy. Ministerstwo Środowiska we współpracy z innymi instytucjami rządowymi oraz ośrodkami akademickimi przygotowało specjalne Raporty Green Evo, zawierające unikalną bazę informacji o rynkach zielonych technologii w Polsce i na świecie. Z raportów można dowiedzieć się między innymi, jacy są główni gracze w polskim eko-biznesie, na jakie instrumenty wsparcia finansowego i doradczego mogą liczyć eko-przedsiębiorcy, a także, na jakie zagraniczne rynki powinni kierować się, planując eskport swoich technologii. Raporty „Technologie Środowiskowe w Polsce” „Instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorstw z branży zielonych technologii” oraz „Zielone Technologie – rynki zagraniczne i perspektywy rozwoju polskich firm” zostały udostępnione szerokiej publiczności po raz pierwszy podczas Gali 30 września.

Jestem przekonany, że pozytywne doświadczenia i sukcesy naszych laureatów zachęcą kolejnych przedsiębiorców i innowatorów do szukania swojego miejsca na globalnym rynku zielonych technologii – powiedział prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska. – Nieocenioną pomocą będą dla nich raporty, które przygotowaliśmy jako praktyczny podręcznik osiągnięcia sukcesu na polskim i zagranicznym rynku – dodaje minister Kraszewski.

Nadrzędnym celem projektu GreenEvo, zainaugurowanego w listopadzie 2009 r., jest promocja Polski jako kraju innowacyjnego i aktywnego w zakresie działań związanych z ochroną środowiska. Spośród 59 zgłoszonych do programu projektów, 29 zdołało zakwalifikować się do udziału w etapie kompleksowego rozwoju, a trzynaście zostało laureatami.

Więcej na temat laureatów konkursu GreenEvo znaleźć można stronie internetowej www.greenevo.gov.pl 

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej