więcej


Zielona gospodarka

Które firmy są najbardziej ekologiczne? (19695)

2016-08-20

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Toyota, Siemens, Panasonic i Vestas znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej ekologicznych firm według rankingu Carbon Clean 200. Okazuje się też, że „zielone” firmy uzyskają trzykrotnie wyższy zwrot z inwestycji niż przedsiębiorstwa z sektora energetyki konwencjonalnej.

Carbon Clean 200 to ranking przygotowany przez kanadyjski ośrodek analityczny Corporate Knights i promującą odpowiedzialny biznes organizację non-profit As You Sow. Jego celem jest wyróżnienie firm, które pomagają współtworzyć czystą zrównoważona gospodarkę.

Najbardziej ekologiczna Toyota. Tesla daleko

W rankingu pierwsze miejsce zajęła Toyota, która osiąga aż 40 mld dol. przychodu z działalności związanej z czystą energią. Japoński koncern od dawna dba o wizerunek firmy dbającej o środowisko, a jednym z jego sztandarowych modeli jest hybrydowy prius.

Co ciekawe, Tesla – najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych – zajęła dopiero 17 miejsce. Oprócz tego w rankingu znalazły się m.in firmy. Siemens (2 miejsce), Vestas (7), ABB (9), Dong Energy (11), Sharp (15) i Gamesa (18).

Ponad 70 wymienione w rankingu firm uzyskuje większość swoich dochodów z czystej energii. Większość z nich to firmy z Chin (66 pozycji w rankingu), USA (40), oraz Japonii (20).

„Zieloni" mają lepszy zwrot z inwestycji

Autorzy raportu porównali także wyniki finansowe „zielonych” spółek z firmami paliwowymi, uwzględnionymi w rankingu Carbon Underground 200, wskazującym największe firmy sektora wydobywczego i energetyki konwencjonalnej. Okazuje się, że w ciągu dekady zyski z inwestycji firm ograniczających użycie paliw kopalnych były aż trzykrotnie wyższe niż w przypadku firm opierających się na węglu, gazie i ropie.

W rankingu Carbon Clean 200 uwzględniono firmy o minimalnym kapitale w wysokości 1 mld dol. i z przynajmniej 10-proc. przychodem pochodzącym z czystych źródeł, przy czym autorzy podkreślili, że pominęli firmy, które swoją działalnością wpisują się w „negatywny lobbing klimatyczny” czy czerpią korzyści z wycinania lasów tropikalnych, handlu bronią i pracy dzieci.

 Źródło: www. REO.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej