więcej


Zielona gospodarka

Kraków: darmowa komunikacja w przypadku smogu (19169)

2015-12-30

Drukuj
galeria

fot. Ian Britton, by-nc-nd/3.0

Jeśli w Krakowie pojawis się smog, komunikacja będzie darmowa – zdecydowali w środę radni. Rozwiązanie to zacznie obowiązywać najwcześniej w styczniu.

Darmowe przejazdy zostaną wprowadzone, jeśli dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych mierzone o godz. 16 i uśrednione z trzech stacji pomiarowych w Kurdwanowie, Nowej Hucie i przy al. Krasińskiego przekroczy 150 mikrogramów na metr sześc. lub jeśli na jednej z tych stacji przekroczy 200 mikrogramów na metr. sześc.

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu.

Za uchwałą głosowało 38 radnych. Jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. Uchwała wejdzie w życie na początku roku.

- Będziemy obserwować, jak zadziała to w praktyce – mówił dziennikarzom pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek. - To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, dlatego będziemy się uczyć na żywym organizmie – dodał.

Według niego darmowe przejazdy komunikacją miejską mogą dotyczyć ok. 12 dni w roku, gdy stan powietrza w Krakowie jest fatalny. Jeśli wskaźniki zanieczyszczeń będą przekroczone o godz. 16, darmowa komunikacja zostanie wprowadzona od północy na dobę.

Alarm smogowy w Polsce jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc. Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy. Zdecydowanych działań władz miasta w walce ze smogiem domagają się działacze wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego.

źródło: www.reo.pl

www.reo.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej