więcej


Zielona gospodarka

KE zatwierdziła dotację dla szczecińskiej fabryki konstrukcji dla offshore (18347)

2015-03-29

Drukuj
galeria

Budowa fabryki wież wiatrowych w Szczecinie, fot. Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o.

Komisja Europejska zatwierdziła unijne dofinansowanie dla projektu fabryki konstrukcji do morskich farm wiatrowych realizowanego przez spółkę Bilfinger Mars Offshore na szczecińskiej wyspie Ostrów Brdowski.

Inwestycja realizowana w Szczecinie ma kosztować około 510 mln zł, z czego ponad 100 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

Budowa ogromnego zakładu, w którym będą powstawać fundamenty wież wiatrowych przeznaczonych do pracy na morzu, dobiega końca. Według ostatnich planów, produkcja w szczecińskiej fabryce miała ruszyć w połowie 2015 r., a pracę miałoby w niej znaleźć ponad 500 wykwalifikowanych pracowników.

Inwestycja na wyspie Gryfia jest realizowana przez spółkę Bilfinger Mars Offshore, w której 62,5% udziałów ma niemiecki Bilfinger, 35,67% udziałów należy do związanego z Agencją Rozwoju Przemysłu funduszu Mars, a 1,83% ma gdyńska stocznia Crist.

W ubiegłym miesiącu niemiecki Bilfinger podał, że zamierza wycofać się z działalności w sektorze offshore, w tym z projektu realizowanego w Szczecinie, sprzedając swoje udziały w spółce Bilfinger Mars Offshore.
Produkcja w nowym zakładzie, zlokalizowanym na miejscu byłych obiektów Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, ma ruszyć w połowie 2015 roku.

W fabryce powstawać będą fundamenty palowe (wysokość ok. 80 m i waga do 1250 t), stosowane w przybrzeżnych farmach wiatrowych (do ok. 30 m), złożone fundamenty kratownicowe (waga ok. 1 000 t), wykorzystywane na większych głębokościach (do ok. 50 m) oraz platformy pośrednie (o wysokości ok. 30 m).

Inwestycja położona na wyspie Ostrów Brdowski, popularnie nazywanej Gryfią (północna część miasta, oddalona o ok. 2 km od centrum Szczecina), da zatrudnienie ponad 500 osobom.

Akcjonariuszami spółki budującej zakład są: ze strony niemieckiego koncernu Bilfinger – Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5% udziałów) oraz ze strony polskiej – Fundusz Inwestycyjny zamknięty MARS (37,5%).

Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej