więcej


Zielona gospodarka

Jak w firmie obniżyć rachunki za prąd? Wymienić oświetlenie. (17973)

2014-12-10

Drukuj
galeria

fot. wikipedia, CC BY-SA 3.0

Ceny energii w kolejnych latach będą rosły, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na jej zużycie – wynika z szacunków różnych firm i instytucji. To skłania przedsiębiorców do szukania oszczędności. Pomóc może nie tylko zmiana dostawcy na tańszego, lecz także wdrażanie rozwiązań, które pozwolą ograniczyć zużycie prądu.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki Elektromont, ceny energii w Polsce należą do najwyższych w Europie. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię będą w dalszym ciągu szły w górę. Prognozy różnych firm i instytucji mówią o kilkuprocentowym wzroście rocznie.

Dlatego przedsiębiorcy szukają możliwości oszczędzania – ich świadomość w tym zakresie jest coraz większa. 

– Należy się zastanowić nad tym, czy nie wymienić źródeł światła. W perspektywie ponad 3 lat opłaca się zastosować oświetlenie wykorzystujące oprawy LED-owe. Musimy także zastanowić się nad instalacjami sterującymi tym oświetleniem, by dopasować je do warunków panujących na zewnątrz – wyjaśnia Jerzy Rymarowicz, wiceprezes zarządu Elektromont, spółki zajmującej się kompleksowymi usługami w zakresie instalacji elektrycznych.

Tylko regulacja oświetlenia uwzględniająca zmiany światła dziennego może dać oszczędność ponad 30 procent, wykorzystanie czujników ruchu może pozwolić na redukcję zużycia energii o 40 procent. Zastosowanie obu tych urządzeń pomoże zredukować pobór energii nawet o 50 procent. Jeśli dodatkowo sterowanie zegarowe, uzależnione od światła dziennego, przedsiębiorca połączy z działaniem żaluzji, ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji, oszczędności będą jeszcze większe.

– Mamy sporo przykładów, choćby z rynku niemieckiego, na którym inwestorzy chcą to dzielić oświetlenie na sekcje, uzależniać je od oświetlenia zewnętrznego. Chcą sterować nim z zewnątrz, zdalnie, za pomocą telefonu – mówi Rymarowicz. – Możliwości oszczędzania jest wiele.

Dobrym sposobem jest też wymiana wyposażenia na bardziej efektywne energetycznie. Wymiana lodówki dla pracowników na model klasy energetycznej A++ pozwoli zaoszczędzić rocznie 55 procent energii.

Wśród innych przykładów firma Elektromont wymienia takie rozwiązania, jak montowanie kurtyn nocnych, które pozwolą zaoszczędzić energię np. w nocy, modernizacja systemów napędowych lub ich wymiana na silniki o podwyższonej sprawności. W zakładach produkcyjnych oszczędność w ciągu roku na jednym urządzeniu może sięgnąć 700 złotych. Jeśli wykorzystywanych jest więcej takich urządzeń, to firma może na tej operacji zaoszczędzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak podkreśla Rymarowicz, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań wiąże się z określonymi kosztami, jednak poczynione oszczędności dość szybko się zwracają.

– Na podstawie analiz, które przeprowadzamy dla naszych inwestorów, możemy śmiało powiedzieć, że jeśli zastosujemy oświetlenie LED-owe, przy założeniu, że zakład pracuje w systemie trzyzmianowym, czyli oświetlenie świeci się cały czas, to stopa zwrotu zamyka się w trzech latach. Natomiast w przypadku kompensacji mocy biernej może się to zwrócić nawet po trzech miesiącach – wyjaśnia ekspert.

Jego zdaniem oszczędzanie energii najlepiej zacząć od analizy taryfy obowiązującej u dostawcy, z którego usług firma korzysta. Może się okazać, że na rynku dostępne są o wiele bardziej atrakcyjne oferty. Równie ważne jest ustalenie potrzeb i rozkładu zużycia energii, w czym pomóc może profesjonalny audyt.

Źródło: newseria.pl

www.newseria.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej