więcej


Zielona gospodarka

Guardian wycofa 800 mln funtów z firm związanych z paliwami kopalnymi (18402)

2015-04-10

Drukuj
galeria

Guardian wycofa 800 mln funtów z firm związanych z paliwami kopalnymi, fot. Bryantbob, wikipedia CC BY-SA 3.0

Grupa medialna Guardian Media Group (GMG), wydawca brytyjskiego dziennika The Guardian, zapowiedziała wycofanie swoich funduszy wycenianych na 800 mln funtów z firm związanych z sektorem paliw kopalnych. 

Szef GMG Neil Berkett ocenia, że wycofanie funduszy z przedsięwzięć związanych z paliwami kopalnymi to „decyzja uzasadniona zarówno pod względem finansowym jak i etycznym”.

– To pragmatyczna decyzja biznesowa, ale mają na nią wpływ również wartości naszej organizacji – powiedział Neil Berkett, dodając, że efekty inwestycji GMG w sektorze paliw kopalnych nie były w ostatnich latach zadowalające i są one zagrożone przez przyszłe działania związane z walką ze zmianami klimatu. – Możemy zaadoptować społecznie odpowiedzialne kryteria inwestycyjne bez narażania na ryzyko głównego celu funduszy inwestycyjnych GMG, czyli generowania długoterminowego zysku, który zagwarantuje przyszłość finansową i niezależność dziennikarską The Guardian.

– Szybko rosnąca, popierana przez ONZ kampania mająca na celu wycofanie się z inwestycji związanych z paliwami kopalnymi przekonuje, że modele biznesowe firm z sektora paliwowego, które nadal wydają miliardy na poszukiwania nowych rezerw, zagrażają klimatowi. Autorzy kampanii twierdzą, że wiele aktywów związanych z paliwami kopalnymi może stać się bezwartościowych, jeśli światowe rządy zaczną działać w celu ograniczenia globalnego ocieplenia, co jest ryzykiem poważnie branym pod uwagę przez Bank Światowy i Bank Anglii – przekonuje The Guardian.

Wcześniej decyzję o wycofaniu swoich pieniędzy z branży paliw kopalnych podjął m.in. nowojorski Syracuse University, który obiecał wycofanie funduszy wartych 1,18 mld dolarów, a także Rockefeller Brothers Fund, który zapowiedział wycofanie 860 mln dolarów i którego majątek pochodzi w dużej mierze z zysków z handlu ropą. – Jeśli John D. Rockeffeler (red. twórca potentata naftowego Standard Oil) żyłby dzisiaj, jako przedsiębiorca patrzący w przyszłość wycofałby się z paliw kopalnych i inwestowałby w czystą energię - komentował Stephen Heintz, szef Rockefeller Brothers Fund.

Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej