więcej


Zielona gospodarka

Gospodarka o obiegu zamkniętym - jak wyzwolić potencjał z planowanych zmian? (19573)

2016-06-27

Drukuj
galeria

Reduce Reuse Recycle, fot. Steve Snodgrass (CC BY 2.0)

Łukasz Sosnowski, Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju, zapowiedział utworzenie w resorcie specjalnego zespołu do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym.

22 czerwca w siedzibie Polska Agencji Prasowej odbyło się seminarium Deloitte nt. gospodarki o obiegu zamkniętym. Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Sobieskiego, Konfederacji Pracodawców Lewiatan czy też IKEA.

Wydarzenie było także okazją do podsumowania posiedzenia Rady ds. Środowiska UE ws. pakietu dyrektyw Cricular Economy Package.

Nowe możliwości rozwoju

Zdaniem Sławomira Mazurka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, gospodarka w obiegu zamkniętym stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska. Podobnego zdania jest Łukasz Sosnowski, Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju, który w trakcie spotkania zadeklarował, że w planach jest utworzenie specjalnej grupy dedykowanej tematowi.

- Wpisuje się ona w plan Morawieckiego opierający się na innowacji i rozwoju. W najbliższym czasie w ramach Ministerstwa Rozwoju powołany zostanie zespół do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego zadaniem będzie stworzenie polskiego planu działań w zakresie Circular Economy - mówił Łukasz Sosnowski.

Konieczna właściwa postawa biznesu

W ocenie Ireny Picholi, Partnera w zespole Sustainability Consulting Central Europe Deloitte, polska gospodarka już jest gotowa na zmiany.

- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem i ogromną szansą dla biznesu. Zmiany modeli biznesowych, odpowiadające założeniom idei gospodarki o obiegu zamkniętym, zaowocują stworzeniem nowych możliwości dla przedsiębiorstw. Potencjał zmian w skali europejskiej jest ogromny. Powinniśmy wykorzystać szanse, jakie zapewniają nam odpowiednie fundusze i programy europejskie i skupić się na inicjatywach powiązanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, inwestować oraz opracowywać innowacyjne produkty i usługi, w celu zdobycia trwałej przewagi nad konkurencją – powiedziała Irena Pichola.

Uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że istotną kwestią w zakresie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest zrozumienie i rozpowszechnienie przez biznes wiedzy o profitach płynących z wdrażania tego rozwiązania. Analizy Komisji  Europejskiej, na które powoływała się podczas seminarium Julia Patorska z Deloitte, wskazują, że dzięki gospodarce cyrkularnej europejskie przedsiębiorstwa mogą osiągać m.in. oszczędności rzędu 600 mld euro, co w przeliczeniu na udział w rocznym obrocie tych firm dałoby 8%. Jedynie rosnąca świadomość znaczenia tego problemu w biznesie, a także większa dbałość rządów o prowadzenie inwestycji wspierających recykling oraz wdrażanie regulacji dotyczących przetwarzania, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów, pozwolą wygenerować potencjał do osiągania zysków dla polskiej gospodarki.

Zdaniem obecnych przedsiębiorców firmy muszą się liczyć ze zwiększeniem swojej roli w tworzeniu zrównoważonej gospodarki poprzez uwzględnianie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w procesach projektowania i produkcji. Wzywają oni również do wzmocnienia systemu zwiększonej odpowiedzialności producenta, w szczególności poprzez wprowadzenie obowiązków dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów oraz większego wsparcia podmiotów zajmujących się ich zbiórką i przetwarzaniem.

- Sukces Polski zależy od tego, czy chwycimy szanse płynące z Circular Economy. To nie jest papier, który leży na biurku, ale rzeczywistość, która nas otacza – podkreślała Agata Staniewska z Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Komisja Europejska prowadzi obecnie prace na ten temat propozycji regulacji unijnych w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Broszura informacyjna opracowana przez ekspertów Deloitte jest dostępna do pobrania pod linkiem: www.deloitte.com/pl/obiegzamkniety

Źródło: mat. prasowe


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej