więcej


Zielona gospodarka

Google zredukował zużycie energii dzięki DeepMind (19652)

2016-07-30

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Internetowy potentat dwa lata temu przejął londyński start-up DeepMind zajmujący się pracami nad sztuczną inteligencją. Dzisiaj owocuje to znaczącym ograniczeniem zużycia energii w ogromnych centrach serwerowych.

Potentat z Doliny Krzemowej przejął londyńską firmę DeepMind w roku 2014 za kwotę przekraczającą 500 mln dolarów. Opracowane przez nią technologie dzisiaj obsługują centra serwerowe Google, znacząco zwiększając ich efektywność energetyczną.

Google podaje, że dzięki technologiom opracowanym przez DeepMind ograniczył zużycie energii potrzebnej do chłodzenia swoich energochłonnych serwerowni aż o 40 proc. 

Wraz z ograniczaniem zużycia energii wykorzystywanej do chłodzenia serwerów Google zwiększa udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym. Cel to przejście na energię pochodzącą w całości z OZE.

Ostatnio Google ogłosił podpisanie umów na zakup energii z farm wiatrowych o mocy 236 MW, które powstaną w Norwegii (160 MW) i Szwecji (76 MW).  W ten sposób zostaną dodane nowe moce do portfela posiadanych umów PPA na zakup zielonej energii, których potencjał na koniec 2015 r. wynosił już 842 MW.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej