więcej


Zielona gospodarka

Gdańsk chce być Zieloną Stolicą Europy (21561)

2020-11-04

Drukuj
galeria

Miasto Gdańsk wystartuje ponownie w rywalizacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy. W 2023 r. zwycięskie miasto otrzyma 600 tys. euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.

- Zielona Stolica Europy to nagroda przyznawana miastom, które angażują się w poprawę jakości życia swoich mieszkańców i realizują ten cel w zrównoważony sposób, dbając o środowisko naturalne - wyjaśnił Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W zeszłorocznej edycji konkursu Zielona Stolica Europy wzięło udział, poza Gdańskiem, 15 miast z całej Europy, a laureatem zostało Lahti (Finlandia). Aplikacja każdego z uczestników jest poddawana rygorystycznej ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów.

- Wyciągnęliśmy wnioski z oceny, którą uzyskał Gdańsk w ubiegłorocznej edycji i, stosując się do otrzymanych rekomendacji, ulepszyliśmy naszą aplikację. Wysiłkiem ekspertów w swoich dziedzinach zatrudnionych w Urzędzie Miejskim, konsultantów oraz tłumaczy opisaliśmy nasze miasto w 12 kategoriach m.in. jakość powietrza, gospodarka wodna, zarządzanie odpadami, przyroda i bioróżnorodność oraz zrównoważony transport miejski - powiedział w komunikacie prasowym zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

Wstępna walidacja wniosku odbędzie się pod koniec roku, a pierwsze oceny z panelu eksperckiego miasto Gdańsk otrzyma wiosną 2021 r.

Głównym kryterium przy przyznawaniu nagrody Zielona Stolica Europy jest zrównoważony rozwój.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej