więcej


Zielona gospodarka

Eksperci o e-mobilności (20643)

2018-11-22

Drukuj
galeria

20 listopada odbyła się debata on line na temat szans rozwoju e-mobilności w Polsce. Eksperci , między innymi, radzili, co warto zrobić i jak wydać środki, które rządzący chcą zainwestować w działania na rzecz e-mobilności.Udział w debacie wzięli: dr Wojciech Szymalski prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, dr inż. Piotr Piórkowski wykładowca Politechniki Warszawskiej; Agata Rzędowska Biznes Alert. Debatę poprowadził Bartek Derski redaktor naczelny portalu www.wysokienapiecie.pl.

 Rozmowa toczyła się wokół problematyki przekształcenia transportu na bardziej ekologiczny, problemów środowiskowych związanych z transportem. Eksperci, byli zgodni, że Polska musi bardziej zaangażować się w działania na rzecz e-mobilności, aby nie pozostać w tyle za krajami, nie tylko już Unii Europejskiej ale również Azji jak np. Chinami.

 Uczestnicy debaty radzili również rządzącym w jaki sposób wykorzystać chęć rozwoju e-mobilności. Według nich, przede wszystkim należy zwiększyć fundusze na badania i rozwój, kreować większą współpracę miedzy star up’ami  a ośrodkami naukowymi, znaleźć  rozwiązania recyklingu starych samochodów, włączyć w rozwój e-mobilności firmy transportowe oraz tworzyć sieci komunikacyjne na bazie pojazdów elektrycznych dla seniorów oraz inwestować w rozwój transportu rowerowego.   

Cieszę, się że taka debata się odbyła. Myślę, że trzeba więcej mówić o e-mobilności nie tylko w kontekście rozwoju samochodów elektrycznych. E- mobilność to złożony problem i wciąż  mało jeszcze poznany. Jesteśmy cywilizacją dynamicznego przemieszczania się, transport będzie się rozwijał, ważne jest jednak, aby nie było to z tak ogromną szkodą dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Trzeba szukać rozwiązań, które uchronią nas przed katastrofą klimatyczną spowodowaną między innymi przez wysokoemisyjny transport  – powiedział po zakończeniu debaty dr Wojciech Szymalski prezes Fundacji na rzecz Ekorozwoju. 

Debata została przygotowana przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju przy współpracy Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz projektu Make Europe Sustainable for All.

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej