więcej


Zielona gospodarka

EBOiR: Co roku chcemy inwestować 700 mln euro w transformację polskiej gospodarki (19867)

2016-11-14

Drukuj
galeria

Fot. Fotolia

Już nie prywatyzacja spółek czy liberalizacja rynku, lecz inwestycje w maksymalnie energooszczędny model działania, w którym surowce, materiały i dobra naturalne wykorzystywane w obiegu zamkniętym są celem wspierania rozwoju polskiej gospodarki przez EBOiR.

Pula ta może być zwiększona, jeśli powstanie wystarczająco dużo innowacyjnych projektów. EBOiR inwestuje zarówno poprzez zakup obligacji, jak i program typu venture.

– Kładziemy bardzo duży nacisk na takie obszary jak wspieranie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw prywatnych, w szczególności jeśli chodzi o ich ekspansję geograficzną poza granice Polski, oraz inwestycje w bardzo szeroko zdefiniowaną innowacyjność – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny na Polskę i kraje bałtyckie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. – Innym elementem jest szeroko pojęte wspieranie niskoemisyjnej gospodarki polskiej. I tutaj mówimy nie tylko o efektywności energetycznej, lecz także o odnawialnych źródłach energii, o wszelkiego rodzaju inwestycjach, które zmniejszają zużycie energii.

Przytacza przykłady podpisanych w tym roku transakcji. Jedną z nich jest wrześniowa inwestycja spółkę Arctic Paper, polegająca na udzieleniu kredytów na 30 mln euro na refinansowanie. Inną, wartą 20 mln euro zawarto w kwietniu z Velvet Care w celu inwestycji w nowe energooszczędne maszyny zmniejszające koszty produkcji, a przez to zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku.

– Pragnę podkreślić, że nie finansujemy czegoś, co potocznie nazywa się R&D. Elementem, w który wchodzimy z naszym finansowaniem wspierającym tego rodzaju inicjatywy, jest szeroko rozumiane zastosowanie najnowszych technologii i rozwiązań procesów albo wspieranie rozwoju nowych gałęzi – podkreśla dyrektor regionalny EBOiR. – Zainwestowaliśmy w zeszłym roku w debiut giełdowy Wirtualnej Polski. Mało kto wie, że EBOiR inwestuje przez platformę Venture Capital Investment Program w bardzo małe projekty i takim dobrym przykładem inwestycji, którą EBOiR popełnił w zeszłym roku, jak również poprawił w tym roku, dokładając pieniędzy, jest portal znany chyba większości polskich matek – ZnanyLekarz.pl.

Ostatnim głośnym przedsięwzięciem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce było uruchomienie pod koniec października Programu Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce o wartości 200 mln euro. Przewidują one kredyty na modernizację budynków i budowę domów energooszczędnych. Od listopada w programie bierze udział bank BZ WBK, a w nowym roku ma do niego przystąpić także eurobank. Koszty pożyczki mają być nawet o 30 proc. niższe niż w przypadku kredytów komercyjnych. To jednak nie wyczerpuje aktywności banku.

Inwestujemy w obligacje emitowane przez polskie spółki. Dobrym przykładem tego jest tegoroczna inwestycja w obligacje Orbisu, jest to zresztą druga już EBOiR-owska inwestycja w obligacje Orbisu. Kilka dni temu zainwestowaliśmy w listy zastawne PKO Banku Hipotecznego na eurorynku, wcześniej w takie listy zastawne emitowane w złotych inwestowaliśmy już na początku tego roku – przypomina Zieliński.

W październiku poinformowano nas, że w denominowane w euro listy zastawne PKO Banku Hipotecznego EBOiR zainwestuje 20 mln euro. To jednak tylko kilka procent kwoty, jaką instytucja ta może przeznaczyć w ciągu roku na inwestycje w Polsce. O ile znajdą się odpowiednie projekty.

– Środki, które próbujemy wykorzystać zarówno po stronie dłużnej, jak i po stronie equity, są w granicach 700 mln euro rocznie. To nie jest pula sztywna, ona może być większa lub mniejsza w zależności od tego, czy uda nam się znaleźć projekty, które w sposób odpowiedni wspierają transformację gospodarczą w Polsce – zaznacza Zieliński. – Ta przestaje być powiązana z prywatyzacją spółek państwowych czy np. z liberalizacją poszczególnych gałęzi przemysłu czy rynku, a coraz bardziej związana jest z green economy transition, czyli przekształceniem gospodarek na funkcjonujące w obiegu zamkniętym, jeśli chodzi o wykorzystanie materiałów, surowców i dóbr naturalnych i poprzez to zwiększające swoją innowacyjność oraz efektywność energetyczną i kosztową.

Źródło: www.reo.pl na podstawie Newseria


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej