- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
Ekologia w ogrodzie - jak uprawiać rośliny w duchu zero waste? (21828)
2021-04-27Drukuj
Czym jest ogród ekologiczny?
Bujna roślinność zamiast równo skoszonego trawnika? Chwasty w sąsiedztwie kolorowych kwiatów? Nierówny żywopłot? Brzmi jak koszmar niejednego ogrodnika. W rzeczywistości to pomysł na ekologiczny ogród – miejsce przyjazne środowisku i spójne z zastanym krajobrazem.
Ogród ekologiczny to ogród stworzony z myślą o potrzebach innych gatunków, a nie tylko potrzebach ludzi. Jest to też miejsce, w którym wiele elementów naśladuje środowisko naturalne - tłumaczy Bogdan Kasperski, współzałożyciel Anielskich Ogrodów.
Projektując przestrzeń wokół domu lub na balkonie, powinniśmy więc zadbać o naturalne otoczenie. W ogrodzie ekologicznym najważniejsze jest obserwowanie – pogody, roślinności, zwierząt. Wszystko po to, aby zapewnić sobie i naturze prawidłowo funkcjonujący ekosystem.
6 kroków do ogrodu przyjaznego środowisku
Założenie i uprawianie ogrodu ekologicznego wydaje się proste i mało angażujące. W końcu już sama idea zielonych, przydomowych zagajników wiąże się z naturą. Aby tak jednak było, należy ograniczyć naszą ingerencję w naturalny ekosystem działki. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w polskich ogrodach jest niszczenie naturalnej gleby poprzez stosowanie różnego rodzaju trutek chemicznych oraz nadmierne ubijanie ziemi. Kolejnym grzechem rodzimych ogrodników jest degradacja bioróżnorodności. Dotyczy to zarówno zwierząt, którym tworzymy nieprzyjazne warunki do bytowania, jak i naturalnej roślinności, zastępowanej przez rośliny niedostosowane do warunków atmosferycznych. W ogrodzie ekologicznym bardzo ważne jest, aby zachować zastaną tam naturę i dostosować się do niej.
Bądźmy gościnni dla zwierząt
Niezbędną częścią funkcjonowania ekosystemu są zwierzęta. Dotyczy to również naszych ogrodów, w których obecność zwierząt poprawia jakość gleby oraz zdrowotność roślin. To nasi sojusznicy w utrzymaniu zdrowej, przydomowej przestrzeni. Liczne bezkręgowce żywią się resztkami organicznymi, napowietrzają glebę i tworzą próchnicę. Drapieżne chrząszcze, mrówki, osy i krety polują na roślinożerców – na przykład na mszyce czy turkucie podjadki. Mrówki, komary i muchy są pokarmem ptaków, które zjadają też inne owady oraz ich larwy. Muchówki i pluskwiaki zapylają kwiaty. Szpaki z kolei zjadają więcej owadów niż czereśni. Takich przykładów jest mnóstwo. Dzikie zwierzęta chronią nasze uprawy i dbają o równowagę w ogrodzie. Naszym zadaniem jest chronić je i zapewnić odpowiednie oraz, co najważniejsze, przyjazne warunki do bytowania.
Dbając o zwierzęta, warto unikać zbyt niskiego koszenia trawników. Bardzo dobrym i przyjaznym zwierzętom rozwiązaniem jest wydzielenie kawałka przestrzeni na łąkę kwietną z kwiatami miododajnymi, które będą schronieniem np. dla pszczół. Przykładem takich kwiatów są popularne w polskich ogrodach berberys, astra czy naparstnica.
Grodzenie dla środowiska
Najlepsze dla krajobrazu i środowiska jest wydzielenie otwartych przestrzeni w naszych ogrodach i nieodgradzanie się od otoczenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza
na osiedlach, na których domy są usytuowane blisko siebie. Alternatywą dla betonowych ogrodzeń, zatrzymujących wodę, są żywopłoty. To najbardziej estetyczne i równocześnie przyjazne dla zwierząt rozwiązanie. Odpowiednio zaplanowany żywopłot zapewni prywatność domownikom, izolację od hałasu, ale również będzie korytarzem umożliwiającym przemieszczanie się drobnym stworzeniom. Wybrane gatunki roślin przyczynią się również
do lepszego magazynowania deszczówki. W tym celu najlepiej sprawdzą się ligustr pospolity, berberys, głóg czy dzika róża. To świetna, rodzima alternatywa dla wszechobecnych
w polskich ogrodach tuj.
Zadrzewianie zgodne z naturą
Tym, co w dużej mierze tworzy strukturę oraz charakter ogrodu, są drzewa i krzewy. Warto pamiętać, aby właściwie dobierać gatunki do siedliska. Drzewa to organizmy długowieczne, rosnące stosunkowo powoli, więc ważne jest, aby dobrze czuły się w miejscu, które dla nich wybierzemy.
Drzewa nie potrzebują i nie lubią cięcia. Każde cięcie poza formowaniem we wczesnej młodości źle wpływa na ich zdrowie, długość życia i urodę. Powinniśmy tak dobierać i sadzić drzewa, aby nie trzeba było ich w przyszłości ciąć: w odpowiedniej odległości od siebie nawzajem, budynku i infrastruktury – tłumaczy Małgorzata Piszczek z Ledum Ogrody.
Ważne jest również, aby drzewa nie rosły na naszych działkach samotnie. Potrzebują innych drzew, krzewów i bylin w pobliżu, między innymi dlatego, żeby opadłe liście mogły leżeć pod nimi aż do naturalnego rozkładu. Wybierając gatunki do nasadzeń, stawiajmy na te liściaste. Dają one większą różnorodność biologiczną oraz są bardziej zintegrowane z lokalnym krajobrazem. Nie oznacza to oczywiście, że musimy całkowicie rezygnować z iglaków. Warto jednak, aby pojawiały się one w naszych ogrodach wtedy, kiedy w sąsiedztwie znajduje się las iglasty lub mieszany.
Nawożenie i środki ochronne
Jedną z największych bolączek przy uprawie roślin jest kwestia nawożenia oraz ochrony przed szkodnikami. Wielu z nas sięga wówczas po chemiczne preparaty, które szybko zwalczają ten problem. Aby nasz ogród żył w zgodzie z naturą, warto zapoznać się z naturalnymi metodami ochrony i nawożenia. Łyżeczka zdrowej gleby zawiera około 4 miliardy żywych organizmów, dlatego nawożenie w sposób organiczny podtrzymuje bioróżnorodność.
Do nawożenia idealnie nadają się kompost, obornik, wywary czy gnojówki z roślin. W tym celu można również wykorzystać materiały roślinne, czyli różnego rodzaju ściółki z kory, siana, trocin czy słomy – wymienia Bogdan Kasperski.
Oszczędne podlewanie
Istotnym aspektem w utrzymaniu ogrodu ekologicznego jest zrównoważone gospodarowanie wodą. Ilość opadów w naszym kraju pozwala przynajmniej na okresowe korzystanie z wody deszczowej. Jeden litr zużytej deszczówki to oszczędność jednego litra wody pitnej. W momencie tak dużego kryzysu wodnego każda oszczędność jest na wagę złota, a nasze ogrody dają nam duże pole do popisu.
Deszczówkę do nawadniania roślin możemy pozyskiwać z dachów, balkonów czy tarasów. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się stosowanie profesjonalnych rozwiązań do jej gromadzenia. Jest to możliwe dzięki podłączeniu zbiornika do systemu rynnowego. Na ograniczenie zużycia wody podczas podlewania roślin pozwalają również systemy nawadniania kroplowego, umożliwiające precyzyjne podanie określonej ilości wody bezpośrednio do korzeni roślin.
Projektując ogród, warto pamiętać również o tworzeniu przepuszczalnych powierzchni. W tym celu można wykorzystywać takie materiały, jak żwir czy ażurowe płyty ekologiczne. Ważne, aby woda wsiąkała w grunt. Innym sposobem na oszczędność jest ściółkowanie ziemi. Przykryta powierzchnia będzie wolniej wysychała, a tym samym wymagała rzadszego podlewania.
O webinarach i o tym jak prowadzić ekologiczny ogród, dowiesz się z webinarów dostępnych w ramach Zielonej Ostoi Renault.
Źródło: Zielona Ostoja Renault
Podobne artykuły
- Prawo klimatyczne Unii Europejskiej uzgodnione
Podczas rozmów trójstronnych dotyczących prawa klimatycznego prawodawcy UE przyspieszyli z osiągnięciem porozumienia w sprawie Prawa klimatycznego, ale nie zdołali wypełnić ambitnych zapowiedzi, w tym ambitnego celu w zakresie redukcji emisji do 2030 r. oraz rozszerzenia celu neutralności klimatycznej na wszystkie państwa członkowskie z osobna.
Więcej
- Co zawiera prawo klimatyczne UE?
Po wielu miesiącach negocjacji, europejskie prawo klimatyczne (ECL) zostało uzgodnione! Rada i Parlament doszły do porozumienia po 14 godzinach negocjacji 21 kwietnia. Odnosi się jednak wrażenie, że jest to porozumienie polityczne, a nie takie, które ma na celu dostosowanie UE do celów zalecanych przez środowiska naukowe. Są jednak elementy, które wskazują na chęć pójścia w dobrym kierunku.
Więcej
- W Polsce tylko 20 proc. rzek pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego
Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza. Potwierdzają to też efekty tegorocznej akcji Operacja Czysta Rzeka, w której wolontariusze zebrali prawie 120 ton zalegających w dorzeczach śmieci i odpadów.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności