więcej


Zielona gospodarka

Dwutlenek węgla będzie stosowany do produkcji części samochodowych (19568)

2016-05-18

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Czasy, kiedy dwutlenek węgla kojarzony będzie tylko z katastrofalnym skutkiem dla klimatu powoli mijają. W przyszłości elektrownie oraz fabryki będą mogły wykorzystywać dwutlenek węgla do produkcji polimerów zamiast emitować go do atmosfery.

Magazyn Angewandte Chemie opublikował eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców, który polegał na konwersji dwutlenku węgla i epoksydów* w jednym naczyniu, w wyniku czego otrzymano polimery**, które można wykorzystywać do produkcji np. części samochodowych.

Emisje dwutlenku węgla powstającego w fabrykach mogą być stosowane do produkcji części samochodowych. Obecnie są przeprowadzane testy (m. in. przez firmę Ford Motor Company) w zakresie zastosowania innowacyjnej bio-piany do produkcji wnętrza samochodu (głównie siedzeń). Nawet połowa składników bio-piany to polimery bazujące na dwutlenku węgla, który powstaje w procesie produkcji samochodów.     

Zużycie dwutlenku węgla do produkcji części samochodowych może spowodować roczną redukcję zużycia paliw kopalnych (głównie ropy) aż o  272 000 ton s CO(w przypadku firmy Ford).

Animacja jak dwutlenek węgla jest przekształcany w element składowy części samochodowych do obejrzenia tutaj

„Tworzenie oraz wdrażanie nowych sposobów rozwiązywania problemów środowiskowych jest bardzo interesujące. Podoba mi się, że nowa technologia pozwala na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań , które jeszcze 2-3 lata temu były niemożliwe. Chcemy stosować bio- pianę  do produkcji części samochodowych już za 5 lat.”, powiedział  Bill Ford, Prezes Zarządu firmy Ford Motor Company w trakcie szczytu „ Fortune Brainstorm”.  

Emisje dwutlenku węgla mają duży wpływ na zmiany klimatu i w związku z tym rządy krajów na całym świecie i biznes szukają rozwiązań jak zredukować jego ilość w atmosferze.  Obecnie większość plastikowych oraz piankowych części samochodu jest wykonywana z paliw kopalnych.

Według niektórych analiz aż 1000 ton  CO2 jest uwalnianych co sekundę do atmosfery na świecie. Do produkcji plastiku zużywa się prawie 4% światowego zużycia ropy (dane Brytyjskiej Federacji Plastiku). Wykorzystanie bio-piany mogłoby zredukować zużycie ropy naftowej o ponad 270 000 ton rocznie, co wystarczyłoby na roczne wykorzystanie przez 35 000 amerykańskich gospodarstw. Ponadto zostanie zredukowana ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza na świecie.

*Epoksydy są bardzo reaktywnymi związkami z trzyczęściowymi pierścieniami złożonymi z dwóch atomów węgla i jednego atomu tlenu i tak samo jak CO2 mogą zostać spolimeryzowane w reakcjach z użyciem specjalnych katalizatorów.

**Polimery- substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami.

 Autor: Katarzyna Dmochowska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej