więcej


Zielona gospodarka

Czy polska prezydencja w Radzie UE otworzy dyskusję nt. zmiany systemu redukcji emisji? (10224)

2011-01-05

Drukuj
Już w lipcu 2011 r. Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jak podała gazeta „Polska”, Ministerstwo Środowiska zamierza wykorzystać ten czas do zaprezentowania własnej wizji zmian unijnego systemu redukcji emisji dwutlenku węgla.
„Będę lobbował, by obowiązywała zasada, że każde państwo dokonuje "porównywalnego wysiłku" przy ograniczaniu emisji CO2. Zamiast sztywnych zapisów o wielkości jego redukcji byłaby ona dostosowana do możliwości poszczególnych krajów” – powiedział minister środowiska Andrzej Kraszewski w rozmowie z dziennikiem "Polska". 

Podstawą do oszacowania możliwości danego państwa członkowskiego w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych miałby być raport prezentujący wyliczenia krajowych kosztów redukcji emisji CO2, który w marcu br. ma zostać ogłoszony przez Komisję Europejską.

Zdaniem ministra Kraszewskiego to zestawienie unaoczni różnice w kosztach redukcji emisji CO2 w poszczególnych krajach członkowskich i da podstawę do zróżnicowania celów redukcyjnych, tak by nie ucierpiały na tym gospodarki, w których koszt przejścia na „dietę niskowęglową” jest największy.


ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.polskatimes.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej