więcej


Zielona gospodarka

Certyfikaty energetyczne narzędziem poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa (17778)

Agnieszka Tomaszewska-Kula
2014-10-18

Drukuj
galeria

Właśnie ukazała się nowa publikacja Buildings Performance Institute Europe (BPIE), w której autorzy ocenili stan i jakość wprowadzenia certyfikacji energetycznej budynków w krajach Unii Europejskiej. Instytut na rzecz Ekorozwoju uczestniczył w pracach nad publikacją w charakterze krajowego konsultanta.

W publikacji znajdziemy opisy systemów certyfikacji i ich rejestrów, a także dobre przykłady działań związane z usprawnieniem procesów certyfikacji i dbałości o ich wysoką jakość.

Dobrze działający rynek certyfikacji budynków i promocja budynków energooszczędnych na krajowych rynkach skutkuje świadomymi wyborami konsumentów oraz niższymi kosztami eksploatacji budynków w dłuższej perspektywie.

Wadliwe wprowadzenie certyfikacji energetycznej w niektórych krajach wiąże się natomiast ze słabą ich rolą na lokalnym rynku, a co za tym idzie z niewykorzystaniem potencjału związanego z możliwością poprawy efektywności energetycznej budynków i obniżenia kosztów ich użytkowania. Warto zajrzeć do tej publikacji, aby wyciągnąć wnioski i rekomendacje dla Polski.

Agnieszka Tomaszewska-Kula, Instytut na rzecz Ekorozwoju, dla chronmyklimat.pl

Pobierz raport TUTAJ


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej