więcej


Zielona gospodarka

Atlas Energii 2018 (20657)

2018-12-03

Drukuj
galeria

Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytut na rzecz Ekorozwoju zaproszają na wydarzenie:Atlas Energii 2018: Jakie korzyści niesie rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce? 10 grudnia, godz. 10:30-14:00, Climate Hub, Rondo Ziętka 1, Katowice. 

Zielona modernizacja energetyczna to nie tylko proste zastąpienie paliw kopalnych wiatrakami i panelami fotowoltaicznymi, ale również zmiana istniejącego systemu energetycznego na taki, w którym wszyscy obywatele odgrywają aktywną rolę i mają konkretne możliwości działania. Oznacza to rozwój demokracji energetycznej: odejście od dużych, scentralizowanych elektrowni zasilanych przez paliwa kopalne ku energetyce obywatelskiej i tworzeniu lokalnych społeczności energetycznych, budowanych przez gminy i miasta, szkoły i biblioteki, przedsiębiorców i firmy, a także samych obywateli, działających wspólnie na rzecz zrównoważonego zarządzania energią. Proces ten obejmować będzie również istotne zmiany w naszych codziennych nawykach i sposobach myślenia, nie tylko w zakresie elektryczności, ale także ogrzewania i chłodzenia oraz mobilności i transportu.

Czy możliwe jest zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii i w jakiej perspektywie czasowej? W jaki sposób dokonać tego może Europa, w tym także Polska, stojąca przed wyzwaniem sprawiedliwej transformacji, czyli modernizacji gospodarki opartej na węglu w kierunku ekologicznej przyszłości? Jak połączyć działania na rzecz ochrony klimatu i wspierania pro-środowiskowych innowacji z demokratycznym i społecznie sprawiedliwym budowaniem dobrobytu i poprawą jakości życia dla wszystkich? Te i inne kwestie analizowane są w „Atlasie Energii”, publikacji ukazującej możliwości, jakie niesie całościowa zmiana obecnego systemu energetycznego na zrównoważony i ambitny klimatycznie.

Polska edycja „Atlasu Energii” ukazuje się w specjalnym czasie i wyjątkowym miejscu: podczas Szczytu Klimatycznego COP24 – w kluczowym momencie dla międzynarodowego procesu negocjacji klimatycznych i w Katowicach – do niedawna uważanych za symbol polskiej energetyki opartej na węglu, dzisiaj rozwijających się jako miejsce ekologicznych innowacji.

Podczas debaty wraz z zaproszonymi Gośćmi chcielibyśmy porozmawiać o tym, jakie szanse dla Polski wynikać mogą z europejskich ambicji klimatycznych i zastanowić się, jak skierować Polskę na odnawialne tory, uwzględniając w tym procesie zarówno rolę polityki, jak i społeczeństwa.

Program

10:30   Rejestracja

11:00   Powitanie

dr Ellen Ueberschär, Członkini Zarządu, Fundacja im. Heinricha Bölla, Berlin

11:10   Energia odnawialna w Polsce

Przedstawiciel Ministerstwa Energii, Polska (TBC)

11:25   Pozycja Niemiec w międzynarodowej polityce klimatycznej

Annalena Baerbock, Przewodnicząca Związku 90 / Zielonych, Niemcy

11:40   Prezentacja „Atlasu Energii”

Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju

12:00   Dyskusja panelowa

Moderacja: Dagmara Kubik, Katowicki Alarm Smogowy 

  • Annalena Baerbock, Przewodnicząca Związku 90 / Zielonych, Niemcy
  • Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Polska
  • Przedstawiciel Ministerstwa Energii, Polska (TBC)
  • Hans van Steen, Dyrektor ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Badań i Innowacji, Efektywności Energetycznej, DG Energy, Komisja Europejska (TBC)

13:00   Lunch


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej