więcej


Zielona gospodarka

Amerykański LNG przypłynie do Europy w 2016 r. (18885)

2015-09-08

Drukuj
galeria

Perspektywa dostaw skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych do Europy nabiera kształtów. Kontrakt na sprowadzenie prawie 3 mld m sześc. gazu do terminalu LNG w Dunkierce podpisał z Amerykanami francuski EDF.

Gaz dostarczy amerykański koncern Cheniere, który początku 2016 r. będzie dysponował pierwszym działającym w USA terminalem eksportowym LNG - Sabine Pass. Jak poinformowała firma, kontrakt z EDF opiewa na dostawę do Dunkierki 2,8 mld m sześc. gazu w latach 2016-2018. Do przewiezienia gazu przewidziano 26 rejsów gazowców. Przy okazji Cheniere ujawniło, że w sumie do 2018 r. zakontraktowało już 68 transportów LNG z Sabine Pass, co oznacza eksport około 7 mld m sześc. gazu w formie LNG. Gaz z Sabine Pass zarezerwowały m.in. Total i BG Group, jednak bez precyzowania dokąd ma zostać dostarczony. Oznacza to, że popłynie tam, gdzie akurat cena będzie najlepsza.

Natomiast kontrakt z EDF jest prawdopodobnie pierwszą umową na dostawę LNG do wskazanego punktu w Europie. Ujawniono też ciekawy szczegół, dotyczący sposobu ustalania ceny. Ma być ona oparta o holenderski indeks TTF, czyli cenę spot w gazowym hubie Zeebrugge. Zdaniem analityków, to pierwszy kontrakt oparty o formułę, odnoszącą się do europejskiej ceny spot. To z kolei oznacza, że Amerykanie są przekonani, iż ceny gazu w USA pozostaną na tyle niskie, by zapewnić zyskowność eksportu do Europy.

Indeks TTF utrzymuje się dziś na poziomie 190 euro za 1000 m sześc. gazu, co przy obecnych kursach walut daje ok. 215 dol. za 1000 m sześc. Natomiast cena gazu w najważniejszym amerykańskim punkcie obrotu  Henry Hub  jest na poziomie 95 dol. Co oczywiście nie oznacza, że amerykański gaz będzie o połowę tańszy, bo do ceny w USA trzeba doliczyć koszty skroplenia, transportu do Europy oraz regazyfikacji i wychodzi z tego kwota rzędu 250 dol.

A co z budową terminala LNG w Dunkierce ? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Źródło: WysokieNapięcie.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej