więcej


Zielona gospodarka

Komisja ogłasza opiewające na 35 milionów euro zaproszenie do składania wniosków dotyczących ekoinnowacyjnych projektów (10387)

2010-04-15

Drukuj
W dniu 13 kwietnia br.  Komisja Europejska ogłosiła opiewające na 35 milionów euro zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów ekoinnowacyjnych finansowanych w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji. W ramach części tego programu dotyczącej ekoinnowacji na rok 2010 ogłoszono zaproszenie do składania wniosków, udostępniając środki dla nowych projektów w dziedzinie recyklingu materiałów, zrównoważonych produktów budowlanych, sektora żywności i napojów oraz ekologicznych praktyk biznesowych.
Szczególnie mile widziane będą wnioski składane przez małe przedsiębiorstwa oferujące ekologiczne produkty lub usługi, które potrzebują środków w celu zwiększenia swojej obecności na rynku. Zaproszenie zostaje otwarte z dniem dzisiejszym i pozostaje otwarte do dnia 9 września 2010 r. Oczekuje się, że finansowanie może otrzymać około 50 projektów.
 
Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, powiedział:
„Niniejsze zaproszenie dotyczące innowacyjnych projektów stanowi niezwykłą szansę dla utalentowanych przedsiębiorców europejskich, aby pochwalić się nowymi pomysłami umożliwiającymi zmniejszenie naszego szkodliwego wpływu na środowisko".

Część programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dotycząca ekoinnowacji pokazuje, że wspieranie ochrony środowiska jest opłacalne z biznesowego punktu widzenia, a na przykładzie wielu produktów i usług widać, w jaki sposób łączyć można wzrost oparty na zasadach konkurencyjności z ochroną środowiska”.

Zaproszenie obejmuje cztery główne obszary:
  • recykling materiałów
  • zrównoważone produkty budowlane
  • sektor żywności i napojów
  • przedsiębiorczość ekologiczna
Finansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów

Zaproszenie kierowane jest głównie do MŚP mających w swoim dorobku ekologiczny produkt, proces lub usługę o sprawdzonych właściwościach technicznych, którym nie udało się przebić na rynku. W ramach zaproszenia udostępnia się bezpośrednie współfinansowanie w formie dotacji obejmujących do 50 proc. całkowitego kosztu projektu. Oczekuje się, że udostępnione na 2010 r. fundusze w wysokości 35 milionów euro pozwolą zrealizować około 45-50 nowych projektów.

Jako kryteria wyboru projektów przyjmuje się innowacyjność podejścia, szansę na upowszechnienie na rynku oraz wkład w europejską politykę ochrony środowiska, w szczególności pod kątem wydajnego wykorzystywania zasobów.

W ramach programu realizowane są obecnie ok. 44 projekty, a kolejne 45 czeka na uruchomienie jeszcze w tym roku. Dotyczą one między innymi: przetwarzania zużytych opon na wartościowe materiały izolacyjne; wykorzystania plantacji bambusa do oczyszczania „szarej wody” (wody wykorzystanej w gospodarstwach domowych do prania i mycia); oraz zastępowania konwencjonalnych etykiet papierowych przy pomocy innowacyjnych technologii laserowych.

Zaproszenie do składania wniosków na 2010 r. zostanie otwarte dziś podczas dnia informacji na temat ekoinnowacji w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji odbywającego się w budynku Charlemagne w Brukseli. Termin przesyłania wniosków upływa 9 września.

Informacje na temat programu ekoinnowacji w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji

W całym okresie 2008-2013 na część programu na rzecz konkurencyjności i innowacji dotyczącą ekoinnowacji przypada całkowity budżet w wysokości ok. 200 milionów euro, przy pomocy którego wspiera się pierwsze wdrożenia i dalsze rozpowszechnianie na rynku zrównoważonych rozwiązań pozwalających na lepsze wykorzystanie naturalnych zasobów Europy. Część poświęcona ekoinnowacji stanowi pro-ekologiczny element programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) oraz aktywny wkład w plan działań na rzecz technologii dla środowiska (ETAP).

Dodatkowe informacje:


Całość stosownej dokumentacji znaleźć można pod adresem:
www.ec.europa.eu/environment/eco-innovation/application_en.htm

W niektórych państwach Europy zorganizowane zostaną krajowe dni informacji. Najważniejsze daty i miejsca znaleźć można pod adresem:
www.ec.europa.eu/environment/eco-innovation/events_en.htm

źródło: Unia Europejska, 1995 - 2010
www.europa.eu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej