więcej


Zielona gospodarka

(Bio)ekonomiczna strategia Brukseli (10278)

2010-09-30

Drukuj
Komisja Europejska pracuje nad nową strategią pomocy sektorowi przemysłowemu w dostosowaniu się do „bioekonomii” – szybko rozwijającej się gałęzi, która już stworzyła 22 mln miejsc pracy.
Według Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. innowacji, Europa musi zainwestować w warty 2 mld € sektor, obejmujący prawie wszystkie dziedziny życia, od rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, po żywność, chemikalia i biopaliwa.

Przemawiając na konferencji w Brukseli, pani komisarz podkreśliła główną rolę bioekonomii w promowaniu innowacji, które odnoszą się do głównych wyzwań społecznych, np. takich jak nacisk na wykorzystanie zasobów naturalnych.

„Nadszedł czas na wprowadzenie w życie strategii europejskiej dotyczącej rozwoju bioekonomii – ma ona wzmocnić europejskie przywództwo w bionaukach”, powiedziała Geoghegan-Quinn i obiecała inwestycje w badania i rozwój oraz edukację.

Jej zdaniem Komisja rozpocznie proces konsultacji jeszcze przed końcem bieżącego roku, zaś sama strategia omówiona zostanie wiosną 2012 roku.

15 września Unia Europejska, we współpracy z Australią, Nową Zelandią oraz Kanadą, rozpocznie międzynarodowe forum na temat bioekonomii. Jego głównym celem będzie promocja współpracy.

Europa wprowadza „partnerstwo dla innowacji”

Pani Geoghegan-Quinn ujawniła również, że Komisja uruchomi niewielką liczbę programów promujących partnerstwo dla innowacji.

„Projekty te dostarczą ram dla gromadzenia zasobów, głównych czynników, odpowiednich przepisów oraz narzędzi, odblokowując jednocześnie wąskie gardła oraz budując mosty. Nie będą to nowe systemy – raczej będzie to współdziałanie tych systemów, które już są w użyciu”.

Pani komisarz zapewniła także, że następny Ramowy Program Badań (FP8) będzie nadal uwzględniał środki na badania nad innowacjami.

źródło: EurActiv

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej