więcej


Włącz NEO NAWYKI (10832)

2010-09-07

Drukuj
W ramach programu "Dla Klimatu" Polskiej Zielonej Sieci, rozpoczęła się kampania „Nowocześnie – Energooszczędnie – Odpowiedzialnie: NEO NAWYKI”. Kampania ma na celu promocję racjonalnego gospodarowania energią. Zgodnie z zasadą 'bawiąc uczyć' w ciekawy i interesujący sposób ma za zadanie dostarczyć wiedzy o użytkowaniu energii w sposób świadomy i odpowiedzialny 
Co to znaczy racjonalnie użytkować energię? Na pewno nie chodzi o zaprzestanie jej zużycia, a raczej o wykorzystywanie jej w sposób, który daje maksymalne korzyści przy minimalnym zużyciu. Do tego proponujemy mały energetyczny rachunek sumienia i odpowiedź na pytanie: czy mogę zmienić swoje nawyki, by były bardziej energooszczędne i odpowiedzialne? TAK! Do tej nowoczesnej zmiany zachęca właśnie kampania! Kampania skierowana jest zarówno do młodzieży, studentów i zwykłych użytkowników Internetu, jak też do organizacji pozarządowych, dziennikarzy i parlamentarzystów. Świadome korzystanie z energii jest odpowiedzialnym nawykiem, który łatwo sobie wyrobić.

DLACZEGO KAMPANIA STARTUJE?

Po co myśleć o energii? Im więcej będziemy jej zużywać, tym większa będzie eksploatacja zasobów naszej planety, ponieważ energię wciąż jeszcze w znakomitej większości produkuje się poprzez spalanie paliw kopalnych. A brak komfortu Ziemi to brak naszego komfortu, bo wszyscy od niej zależymy. Spalanie coraz większych ilości paliw kopalnych powoduje zwiększenie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze i … Ziemia szaleje. Zmienia jej się klimat – zmienia nam się klimat. Dyskomfort Ziemi odbija się nam czkawką powodzi, gwałtownych wiatrów i burz, całkowitym rozregulowaniem dotychczasowego w miarę przewidywalnego systemu klimatycznego. Szaleństwo klimatyczne ma też poważniejsze następstwa dla krajów rozwijających się, gdzie całe regiony walczą o przetrwanie w nowej nieprzewidywalnej i bardziej wymagającej rzeczywistości. Bądźmy racjonalni używając energii!

W ramach projektu, w trakcie najbliższego półtora roku w różnych regionach Polski:
  • odbędą się 33 debaty studenckie z udziałem ciekawych ekspertów
  • przeprowadzony zostanie cykl warsztatów dla organizacji pozarządowych
  • odbędą się energetyczne śniadania parlamentarno-studenckie
  • z pomocą studentów zaznajomionych z projektowaniem nietypowych pojazdów zostanie skonstruuowana upcyclingową konstrukcję rowerową, która weźmie udział w przygotowywanym na przyszłe wakacje rajdzie rowerowym
  • na trasie rajdu, w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie odbędą się 3 akcje uliczne, w trakcie których malowane będą graffiti, pokazywane filmy i przeprowadzane konkursy.
Będzie również zestaw atrakcji dla internautów, którzy na stronie www.dlaklimatu.pl będą mogli pograć w gry komputerowe oraz znaleźć w jednym miejscu fachowe i ciekawe informacje o energooszczędnych nawykach. Będą oni mogli również przekonać się, jak to jest, że prawie wszystkie dziedziny naszego życia mają związek z użytkowaniem energii i gdy w pogodzie dzieje się coś niespotykanego, może mieć to związek z naszym migającym światełkiem stan-by.

POMÓŻ PROMOWAĆ AKCJĘ!

Rozmawiaj o akcji, powiadom rodzinę. Poleć kampanię znajomym. Najlepiej, by zapisali się na regularny, comiesięczny newsletter oraz stronę 'Dla Klimatu' na Facebooku. Pamiętajmy, że im więcej osób będzie wiedziało o akcji, tym lepiej. Warto zaglądać na www.dlaklimatu.pl, gdzie będziemy informować o przebiegu kampanii i nadchodzących wydarzeniach. 

Więcej informacji i aktualności znaleźć można na stronie internetowej.

źródło: Kupuj odpowiedzialnie!Polska Zielona Sieć 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej