więcej


Wicepremier Pawlak w Krynicy o gazie łupkowym (9233)

2010-09-10

Drukuj
- Myślę, że już za rok będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy i ile jest w Polsce złóż gazu łupkowego. Pamiętajmy jednak, że ich ewentualna eksploatacja na skalę przemysłową będzie możliwa dopiero w perspektywie 7-10 lat – powiedział wicepremier, ministrem gospodarki Waldemar Pawlak podczas panelu „Implikacje strategiczne oraz znaczenie międzynarodowe wydobycia gazu łupkowego w Polsce”, zorganizowanego 9 września br. w ramach XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. 
Według wstępnych ustaleń, na terytorium Polski może znajdować się od 1,5-3 bln mgazu łupkowego. Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, iż dokładne oszacowanie złóż oraz opłacalności wydobycia będzie wymagało przeprowadzenia szeregu odwiertów. Ministerstwo Środowiska wydało już blisko 60 koncesji na poszukiwania.

Gaz łupkowy cieszy się dużym zainteresowaniem krajowych firm paliwowych i stanowi ważną pozycję w ich strategiach działania. Potwierdził to Sławomir Jedrzejczyk, wiceprezes zarządu ds. finasowych PKN Orlen. – Jest to bardzo perspektywiczny projekt, w którego rozwój jesteśmy gotowi inwestować kilka miliardów złotych rocznie – zapowiedział. Według prezesa PGNiG Michała Szubskiego, eksploatacja złóż gazu łupkowego to wielka szansa dla Polski, która może uczynić z naszego kraju drugą Norwegię lub Katar. W jego opinii działania te muszą być jednak poprzedzone rzetelnymi badaniami geologicznych oraz analizą ryzyk inwestycyjnych.

Na kosztowność badań zwracał uwagę także były minister gospodarki Janusz Steinhoff. – Zainteresowanie, jakim cieszą się te projekty wśród największych światowych potentatów wydobywczych, pozwala jednak przypuszczać, że są realne perspektywy pozyskiwania gazu z tych źródeł – powiedział. Jego zdaniem, gaz łupkowy może już za 10 lat mieć swój udział w bilansie energetycznym Polski.

Panel „Implikacje strategiczne oraz znaczenie międzynarodowe wydobycia gazu łupkowego w Polsce” został zorganizowany przez PKN Orlen.
***

Gaz łupkowy (ang. shale gas) jest rodzajem gazu ziemnego pozyskiwanego z łupków osadowych. Należy on do tzw. niekonwencjonalnych zasobów gazu ziemnego. Gromadzi się w zamkniętych strukturach skalnych przez co surowiec ten jest bardzo trudno wydobywany i wymaga zastosowania odpowiednich technologii. 

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej