więcej


Unijna współpraca klimatyczna Węgier i Polski (11755)

2011-03-23

Drukuj
Przygotowania do globalnej Konferencji Klimatycznej ONZ w Durbanie i finansowanie europejskiej polityki ochrony klimatu to tematy, które zdominowały spotkanie w ramach roboczej współpracy z Węgrami przed polską prezydencją w UE. Spotkanie Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska RP z Peterem Olajosem, podsekretarzem stanu w węgierskim Ministerstwie Rozwoju Krajowego, odpowiedzialnym za zieloną gospodarkę i zmiany klimatu, poświęcone było kwestiom, które staną się kluczowe podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE. 
Ochrona klimatu jest ważnym tematem podczas trwającej węgierskiej prezydencji, a jego rola będzie także znacząca, kiedy Polska będzie koordynować stanowisko Unii Europejskiej na kilku sesjach negocjacyjnych Konwencji klimatycznej ONZ (UNFCCC) w drugim półroczu br.

Ministrowie Kraszewski i Olajos poświęcili m.in. uwagę kwestiom finansowania przemian gospodarki w kierunku niskoemisyjnego wzrostu w UE. Choć Unia dysponuje paletą mechanizmów i instrumentów realizacji finansowania, nadal stoi przed określeniem jego źródeł i znalezieniem odpowiedzi na pytanie o udział środków publicznych i prywatnych w tych kosztach. – Koszty przyszłych wydatków związanych z ochroną klimatu mogą być w skali poszczególnych państw ogromne. W tym kontekście kluczowe jest przeprowadzenie rzetelnej dyskusji nad komunikatem Komisji Europejskiej pt. „Plan działania prowadzący do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r.” i dopiero po wynikach tych dyskusji zaplanowanie dalszej ścieżki postępowania – podkreślał minister Kraszewski.

Ministrowie wymienili także poglądy na temat optymalizacji kosztów realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego, czego ważnym elementem może być uruchomienie możliwości realizacji projektów redukcji emisji wewnątrz UE, co wymaga opracowania wytycznych przez Komisję Europejską.

Minister Andrzej Kraszewski podsumowując robocze spotkanie z delegacją węgierską zwrócił uwagę, że:
– Współpraca z Węgrami przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE stanowi dla nas kluczowy element przygotowań. W jednym z priorytetowych dla nas obszarów, polityce klimatycznej, ważnej jest, abyśmy na tym etapie zaawansowanych przygotowań blisko współpracowali z Węgrami. Przed Polską w trakcie prezydencji stoi wiele ważnych wyzwań, a jednym z najważniejszych będzie przygotowanie stanowiska UE na globalną Konferencję Klimatyczną ONZ w grudniu w Durbanie, w Afryce. To tam po raz kolejny narody świata będą próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie o przyszły kształt światowej polityki ochrony klimatu. Wyniki Durbanu będą niezmiernie istotne dla dalszego kształtu polityki klimatycznej wewnątrz UE.

Spotkanie ministra Kraszewskiego z Peterem Olajosem stanowi także nawiązanie do współpracy, jaką prowadzą Polska i Węgry w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Ostatnie spotkanie Ministrów Środwiska V4 odbyło się podczas prezydencji słowackiej w V4, w dniach 7-8 marca 2011 r. w miejscowości Samorin-Cilistov koło Bratysławy. 


źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej