- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
UNEP ostrzega: Mongolii grozi brak wody (9085)
2011-04-29Drukuj
Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) ostrzega, że zmiany klimatu i szybko postępująca urbanizacja zagrażają skąpym zasobom wodnym w Mongolii, gdzie już teraz ponad połowa mieszkańców nie ma dostępu do czystej wody.
Przewiduje się, że w ciągu kolejnego stulecia klimat w Mongolii wciąż będzie przechodził gwałtowne zmiany. Scenariusze zmian klimatu sugerują, że kraj będzie musiał nastawić się na ograniczenie zasobów wody, a skutki tego zjawiska będą widoczne w całym kraju ze względu na degradację środowiska naturalnego, niszczenie ekosystemów i znaczne szkody dla gospodarki. Skutki zmian klimatycznych pogłębia szybko postępująca urbanizacja, ograniczająca dostępność wody zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego.
Wszystkie wody powierzchniowe Mongolii przez około 6 miesięcy w roku pokryte są lodem, w związku z czym głównym źródłem wody dla większych ośrodków miejskich i przemysłowych są wody gruntowe. Zmiany klimatu wpłyną najprawdopodobniej na ich zasoby na terenie całego kraju. Sytuacja jest wyjątkowo trudna na obszarach miejskich, a zwłaszcza w stolicy kraju, Ułan Bator, gdzie mieszka niemal 40% populacji Mongolii. Wiąże się to z coraz większym zapotrzebowaniem na wodę, a równocześnie także z rosnącą produkcją zanieczyszczeń. Obecnie wodę wydobywa się szybciej, niż miasto jest w stanie ją odzyskać, a poziom wód gruntowych spada nieprzerwanie już od 50 lat.
Populacja Ułan Bator to około milion osób, z których połowa zamieszkuje dzielnice nędzy, gdzie poziom usług publicznych jest bardzo niski – dzienne zużycie wody wynosi jedynie około 5-10 litrów dziennie na osobę. Bardzo niewielu mieszkańców jest podłączonych do miejskiej sieci wodociągów. W skali globalnej Mongolia jest jednym z 60 krajów, w których zasoby wodne są ograniczone. Całkowite zużycie wody w Mongolii wynosi około 540 mln m3 rocznie, z czego ponad 80% przypada na przemysł i rolnictwo, a jedynie 20% na gospodarstwa domowe.
„Jeśli nie zmieni się sposób zarządzania zasobami wodnymi w Mongolii, kraj nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej ilości wody dla wszystkich mieszkańców w obliczu postępujących zmian klimatycznych”, uważa dr Young-Woo Park, przedstawiciel regionalny UNEP w krajach Azji i Pacyfiku. „Już teraz należy podjąć kroki, które pozwolą Mongolii zaadaptować się do zmieniających się warunków klimatycznych. Cieszę się, że rząd planuje oprzeć swoje działania na wynikach naszego raportu”.
W ostatnich latach w Mongolii wzrosło wydobycie surowców naturalnych i wiele rzek lub ich odcinków jest zanieczyszczanych przez przemysł wydobywczy. W dorzeczach rzek intensywnie wydobywa się złoto, srebro, węgiel, kamienie szlachetne, żwir i inne zasoby naturalne. Kopalnie złota zanieczyszczają 28 rzek w ośmiu regionach Mongolii, można także zaobserwować wzrost zanieczyszczeń wynikających z urbanizacji i działalności przemysłowej. Większość wody pobieranej przez mieszkańców Ułan Bator pochodzi z rzeki Tuul, zanieczyszczanej zarówno przez przemysł wydobywczy, jak i rozwój miast. Autorzy raportu oceniają, że degradacja ekosystemu może okazać się zgubna jeśli chodzi o dostęp do wody pitnej i inne usługi publiczne. Szacunkowy koszt zwiększonej ochrony ekosystemu górnego odcinka rzeki Tuul może wynieść nawet miliard dolarów.
Raport zawiera również rekomendacje dotyczące adaptacji w Mongolii. Najważniejsze działania, jakie należy podjąć obejmują:
- opracowanie zintegrowanego planu zarządzania miejskimi zasobami wody w dorzeczu rzeki Tuul;
- renowacja istniejących sieci wodociągów dostarczających wodę do gospodarstw domowych, połączona z podnoszeniem świadomości publicznej jeśli chodzi o oszczędzanie i odzyskiwanie wody oraz skuteczniejsze zarządzanie systemem wodociągów;
- podjęcie działań w celu zmniejszenia podatności mieszkańców na ekstremalne zjawiska pogodowe (np. wzmocnienie systemu ochrony przeciwpowodziowej, instalacja systemów wczesnego ostrzegania, podnoszenie świadomości społecznej w kwestiach związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi); oraz
- dołożenie starań o poprawę jakości wody, zwłaszcza poprzez renowację oczyszczalni ścieków oraz wprowadzenie przepisów prawnych dotyczących zaopatrzenia w wodę i gospodarowania odpadami płynnymi.
Pełen tekst raportu (w języku angielskim) można pobrać tutaj
Tłumaczenie i opracowanie: Agata Golec, ChrońmyKlimat.pl
na podstawie: www.unep.org
fot. www.scx.hu
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności