więcej


Transport

Zwycięzcy pierwszego konkursu na rzecz inteligentnej mobilności (14084)

2012-03-16

Drukuj

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, komisarz ds. mobilności i transportu, ogłosił laureatów pierwszego konkursu na rzecz inteligentnej mobilności na najlepszą wyszukiwarkę połączeń z wykorzystaniem różnych środków transportu. W kategorii "systemy planowania podróży" zwyciężyły wyszukiwarki Idos i Trenitalia, zaś w kategorii „innowacyjne pomysły" najlepsze okazały się przedsiębiorstwa Penelope Ventures GmbH oraz SNCF. Inicjatywa miała promować rozwój kompleksowych wyszukiwarek połączeń, których funkcjonalność wykracza poza granice krajowe i obejmuje możliwość łączenia różnych środków transportu.

Komentując wyniki głosowania, wiceprzewodniczący Komisji, Siim Kallas, powiedział: "Jestem przekonany, że dzięki zwycięzcom, jak również wszystkim pozostałym projektom, które wzięły udział w konkursie, Europejczycy zyskają większy wybór możliwości podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu. Konkurs potwierdził również, że czekają nas dalsze wyzwania, w szczególności w zakresie otwarcia dostępu do danych dotyczących podróży".

Liczba oraz jakość zgłoszonych projektów i pomysłów była imponująca; podobnie jak liczba głosujących w kategorii "systemy planowania podróży". Zwycięzcami w tej kategorii okazały się czeska wyszukiwarka Idos (udostępniana przez firmę Chaps spol. s r.o.) oraz włoska wyszukiwarka Trenitalia (udostępniona przez Ferrovie dello Stato Italiane SpA). Laureatami w kategorii "innowacyjne pomysły" zostały: firma Penelope Ventures GmbH, która zgłosiła pomysł na wyszukiwarkę Byebyehello, oraz SNCF – dzięki pomysłowi dotyczącemu systemu planowania podróży Mytripset.

Zwycięzcy w kategorii "systemy planowania podróży" otrzymali najwyższą liczbę głosów spośród 12 wyszukiwarek, które były przedmiotem głosowania elektronicznego.

Narzędzie Idos to kompleksowy system planowania podróży "od drzwi do drzwi" na terytorium Czech i Słowacji, pozwalający również wyszukać transgraniczne połączenia kolejowe i autobusowe w całej Europie. Miesięczna liczba odsłon tej strony wynosi 66 milionów.

Wyszukiwarka Trenitalia – SIPAX – pozwala znaleźć połączenia kolejowe, autobusowe i promowe we Włoszech i krajach sąsiadujących. Jej uzupełnieniem jest narzędzie Viaggiatreno pozwalające monitorować ruch w czasie rzeczywistym. Dzienna liczba odsłon tej strony wynosi 3 miliony.

W przypadku kategorii "innowacyjne pomysły" jury zwróciło uwagę, że zgłoszone projekty świadczyły o doskonałym zrozumieniu istoty wyzwań oraz proponowały rozwiązania uwzględniające wszystkie potencjalne potrzeby podróżnych, w tym usługi takie jak sprzedaż biletów.

Pomysł na system planowania podróży Byebyehello, przedstawiony przez Penelope Ventures GmbH, zyskał sobie uznanie jury ze względu na dużą liczbę innowacyjnych rozwiązań oraz silną reprezentację zainteresowanych podmiotów, zdolnych przekształcić wizję w rzeczywistość. Przedsiębiorstwo zamierza uruchomić narzędzie w maju 2012 r., początkowo w Niemczech.

Pomysł na narzędzie Mytripset, zgłoszony przez SNCF, zwrócił uwagę jury z powodu innowacyjnego wykorzystania serwisów społecznościowych do celów aktualizacji informacji, w tym informacji o ruchu. Również ten projekt może liczyć na silny zespół partnerów. Jego uruchomienie zaplanowano na jesień 2012 r., na początku we Francji.

Laureaci pierwszego konkursu na rzecz inteligentnej mobilności zostaną poproszeni przez Komisję o przedstawienie swoich pomysłów i rozwiązań na posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego w dniu 26 marca 2012 r. Zostaną również zaproszeniu do udziału w nadchodzącym światowym kongresie ITS w Wiedniu (w dniach 22–26 października 2012 r.) w celu wspierania dyskusji na temat możliwości i wyzwań dotyczących rozwiązań w zakresie podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu.

Promocja innowacyjnych systemów planowania tego typu podróży jest priorytetem. W 2011 r., Komisja przeprowadziła badanie na temat perspektyw europejskiego systemu planowania podróży z wykorzystaniem różnorodnych środków transportu (ang. Towards a European Multimodal Journey Planner). Jej sprawozdanie końcowe zostało również opublikowane na stronie: ec.europa.eu/transport/its/studies/index_en.htm.

W dniu 6 czerwca 2011 r. wiceprzewodniczący KE Siim Kallas wezwał zainteresowane podmioty reprezentujące przemysł i obywateli UE do przedstawienia propozycji rozwiązań w zakresie europejskich multimodalnych systemów planowania podróży (co najmniej transgranicznych) lub innowacyjnych pomysłów, które umożliwiłyby rozwój takich wszechstronnych narzędzi o prawdziwie europejskim wymiarze.

W pierwszej kategorii zgłoszono 28 systemów planowania podróży, z których 12 najbardziej obiecujących poddano następnie głosowaniu elektronicznemu pomiędzy 5 grudnia 2011 r. a 13 stycznia 2012 r. Równolegle składające się z ekspertów jury dokonało oceny 22 zgłoszonych "innowacyjnych pomysłów".

 

źródło: © Unia Europejska, 1995-2012

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej